۹ ویژگی افراد موفق

۲۹ آذر ۱۳۹۵ کار بازدید : 804

۹ ویژگی افراد موفق

با سرعت به سمت خوشبختی و موفقیت پیش می روید. مسابقات را می برید. بالاترین درآمد را کسب می کنید. بدون شک تمام این کارها زمانی اتفاق خواهد افتاد که با عملکردی خوب و روشهایی مناسب به سمت موفقیت بروید.

روان شناسان، کارشناسان تجارت و دانشمندان، عملکردهای بسیاری را مورد مطالعه قرار داده اند. بررسی در مورد افراد موفق، بارها و بارها این مسأله را آشکار کرده است که این موفقیت منحصر به عادات مشابهی از جمله انگیزه و نگرش افراد است.

 ۱- این افراد هر روز کار می کنند

برای تبدیل شدن به فردی موفق، تلاش قابل ملاحظه ای را باید انجام دهید. تا رسیدن به انجام کارها فاصله زیادی ندارید. مثلاً به تمرین های ورزشکاران برگزیده که به آن ها عادت کرده اند، توجه کنید. شبکه ی خبری «فاکس نیوز»، اعلام کرد که بسیاری از بهترین ورزشکاران، بلافاصله بعد از بازی های اصلی خود زمانی را صرف تمرین می کنند. آن ها برای حفظ پیشرفت خود، در فصل های استراحت تمرینات را ادامه می دهند.

کسب مدرک تحصیلی و تکنیک های مفید، کمک کننده هستند اما جایگزینی برای پشتکار نیستند. اگر می خواهید بیشتر بدانید حتما مقاله ی «Do The Work» نوشته ی «استیون پرسفیلد» را مطالعه کنید.

 ۲- آن ها در حرفه ی خود از همکاری و مشاوره ی دیگر افراد استفاده می کنند

«رابرت گرین»  (Robert Greene) در کتاب پیچیده ی خود اشاره می کند که بیشترین افرادی که در تاریخ و زمان حال، کارهای بزرگی انجام داده اند برای گسترش مهارت های خود با مشاوران و اساتید کار کرده اند. «مایکل فارادی» (Michael Faraday)، دانشمند بریتانیایی، سال ها قبل از این که مشهور شود؛ به عنوان یک دستیار در آزمایشگاهی برای کمک به شیمی دانی به نام «هامفری دیوی» (Humphrey Davy) کار می کرد. وی الگوهای مشابهی در رفتار هنرمندان، تاجران و اساتید بسیار دیگری مشاهده کرد. یکی از بهترین راه های رسیدن به چنین هدفی، یادگیری از دیگر افراد خبره در هر زمینه ی کاری است.

۳- آن ها بازخورد کار خود را بررسی می کنند

مجله ی «Harvard Business Review»، حداقل ماهی یک بار، ۵۰ درصد انتظارات افراد خبره را برای  مدیرانشان منتشر میکند تا  گزارش عملکردشان مورد بررسی قرار بگیرد. بازخورد این کار، افراد را بهتر به نتیجه می رساند. بدون بازخورد یا اظهار نظر، بهترین افراد خبره نیز نمی توانند درمورد نتیجه ی کارشان حدسی زده و به درجه ی بالایی از کار خود برسند. آن ها برای رسیدن به موفقیت به این روش نیاز دارند.

 ۴- در انجام هر کاری به دنبال موقعیت یادگیری و پیشرفت هستند

وقتی افراد موفق  کار و فعالیت جدیدی را انجام می دهند، از خود می پرسند چه تجربه ای از انجام این کار کسب می کنند. مثلا یک طراح نرم افزار موفق، احتمالاً از فرصت کار روی یک تکنولوژی نوین هیجان زده می شود. بدون شک اگر آن ها چیزی یاد نگیرند، پس چطور می خواهند پیشرفت کنند؟ اگر جواب سوال آن ها منفی باشد، باید قبل از شروع کار، آن را رها کرده و به دنبال فرصت های جدید بروند.

بهترین افراد موفق و خبره، به ندرت مدت زمانی را موقع کار کردن خسته شده و کارشان بدون مخاطره می ماند. این نکات را به یاد داشته باشید: به کاری که سه هفته پیش انجام دادید فکر کنید. چه طور از آن کار تجربه کسب کرده  و وضعیتتان را بهبود بخشیده اید؟ اگر پیشرفتی ندیده اید به فکر درخواست پروژه های فکری و جدیدی از مدیرتان باشید.

 ۵- آن ها می دانند که بهترین عملکرد در قبال بزرگترین تاوان است

این افراد در مورد درخواست افزایش حقوق، دستمزد اضافه و دیگر مزایای اداری معمولا خیلی منتظر نمی مانند. آن ها می دانند که برای به دست آوردن مزایای خوب باید تلاش کرده و گاها سختی بکشند. پس تمام تلاش خود را برای انجام هر چه بهتر فعالیت هایشان به کار می برند. اگر نتایج بالای آن ها بدون بازگشت باشد، این افراد به دنبال جاهای دیگری برای کسب آن می گردند.

 ۶- افراد موفق همیشه در حال کسب دانش و مهارت هستند

آن ها اهمیت یادگیری را زندگی خود می دانند و برای پیشرفت کاری و زندگی شخصی خود تلاش می کنند. به برنامه های برنامه ریزی شده ی یادگیری توسط کارفرمای خود بسنده نکرده و خود را به آن موارد محدود نمی کنند. این افراد در کلاس های شبانه شرکت کرده، به سمینارها رفته، نقش فعالی در کنفرانس ها داشته و در زمینه کاری خود مطالعه می کنند.

 ۷- افراد موفق فعال و بسیار پرکارند

براساس نتایج یک تحقیق، افراد موفق ۷۰۰ درصد بازدهی بالاتری نسبت به افراد معمولی دارند. آن ها با ترکیب استراتژی هایی مثل انتخاب کارهای پروژه ای مهم، بهبود مهارت های خود و استفاده ی مداوم از سیستم تولید، بازدهی خود را افزایش می دهند. بازدهی شامل یک سری عادت ها و ایده هایی است که در طول زمان مهم شده اند.

 ۸- افراد موفق می دانند چه موقع در محل کارشان «نه» بگویند

همه کاره بودن فردی را به موفقیت نمی رساند. وقتی کار جدیدی را برای رشد خود می پذیرید، خود را به همین هدف محدود می کنید. یاد گیری چگونه «نه» گفتن، مهمترین مهارت حرفه به شمار می رود. افراد موفق می دانند که مدیریت مسؤولیت پذیری کارشان بطور مؤثری به خودشان بستگی دارد. پس «نه» گفتن و مشخص کردن حدود را از همین لحظه بیاموزید و سعی کنید که به شکلی کاملا حرفه ای و مؤدبانه به مدیر و یا همکارانتان «نه» بگویید.

 ۹- آن ها برای سلامتی و تناسب اندام خود ارزش قائلند

افراد موفق می فهمند که ساعت های طولانی در اداره باید مشغول باشند. به هرحال آن ها می دانند که از خواب و ورزش کم کردن به نفع کار ، روش هوشمندانه ای نیست. «ریچارد برانسون» (Richard Branson)، میلیونر و تاجر بریتانیایی، دریافت که تمرینات ورزشی به طور مؤثری بازدهی او را بهبود بخشیده است. طبق مصاحبه ای که از «برانسون» در کتاب «تیم فریس» (The Four Hour Body by Tim Ferriss) ذکر شده، عادت به تمرینات ورزشی در هر روز، حداقل ۴ ساعت زمان مفید برای بهره وری به وی بخشیده است.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

2 پاسخ به “۹ ویژگی افراد موفق”

  1. فرزانه گفت:

    خیلی دنبالش بودم-تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *