۵ باور غلط درباره ی افسردگی

۶ خرداد ۱۳۹۴ سبک زندگی , سلامتی بازدید : 67

افسردگی گاهی اوقات بیماری نامرئی نامیده می شود چون با میکروسکوپ و یا آزمایش های پزشکی دیده نمی شود. چه طور با یک بیماری نامرئی مبارزه می کنید؟ فکر می کنم سخت باشد. علاوه بر این، تصورش هم دلهره آور است که بدانید یک بیماری بر ذهنتان رخنه کرده و هیچ کاری هم نمی توانید در قبال آن انجام دهید. علاوه بر این که افسرده تشخیص داده شدن، سخت و دلهره آور است، باورهای غلطی هم وجود دارد که همه ی ما باید برای غلبه بر افسردگی آن ها را دور بریزیم.

۱- افسردگی درمان نمی شود

این باور غلط از آن هایی است که قطعاً باور نمی کنید. افسردگی یک چالش است نه حکمی مانند مرگ. در حقیقت هر چه زودتر بپذیرید که شاید افسرده باشید، شانس تان برای یادگرفتن نحوه ی کنترل آن هم بیشتر می شود. به عنوان یک روانپزشک و به عنوان کسی که خودش افسردگی را تجربه کرده می گویم که این نبردی است که می توان در آن برنده شد. من خودم شاهد بودم خیلی از بیمارانم توانستند بر این مشکل غلبه کنند و به زندگی عادی شان بازگردند. امتحان کنید: با هر روان درمان، روانپزشک و یا حتی دکترتان صحبت کنید. از همه ی آن ها خواهید شنید که افسردگی قابل درمان است و می توانید بر آن غلبه کنید. پس حتی یک روز هم تعلل نکنید. با آن رو به رو شوید و بجنگید.

۲- تنها راه درمان افسردگی، دارو است

دارو می تواند برای افسردگی بسیار خوب باشد. قطعا می تواند خیلی از علائمی که تجربه می کنید را بهبود ببخشد اما قطعا تنها راه درمان نیست. در واقع، تجربه ی من نشان داده است که مصرف دارو فقط برای مدتی خوب است و کامل نمی تواند افسردگی را درمان کند. برای مثال، به یک مدل جدید ماشین فکر کنید. این مدل جدید از همه نظر عالی است. عالی و زیبا به نظر می رسد، اما بسیار بد راه می رود. چرا؟ چون یک لاستیک خراب دارد. فقط یک لاستیک بد می تواند نابودکننده ی یک ماشین جدید باشد. آیا افسردگی هم همین طور نیست؟ شما ماشین جدیدی هستید، اما افسردگی باعث شده بد راه بروید. دارو کمک می کند تا آن لاستیک خراب را برای مدتی تعمیر کنید اما کاملا آن را تعمیر نمی کند. علاوه بر دارو، روش های درمانی زیادی در روان درمانی وجود دارند که می توانند در کاهش افسردگی مفید باشند. باور کنید یا نه، اما روان درمان ها آموزش دیده اند تا نگرشتان به خود، جهان، تجربیات تان و حتی خاطرات تان را تغییر دهند تا دیگر روح افسردگی در زندگی شما دمیده نشود.

۳- اگر من افسرده ام، پس مشکلی در بدنم دارم

این یک جمله ی عجیب است که بگوییم چون افسرده هستم، پس از درون مشکلی دارم. اگر افراد بیمار از لحاظ جسمی را هم به همین منوال فرض کنید، آیا باز هم می گویید آن ها مشکل شخصیتی دارند؟ درست است که آن ها بیمار هستند، اما به این معنی نیست که مسأله ی شرم آور و یا زشتی در مورد آن ها وجود داشته باشد. برخی از مردم به دلایلی مثل رژیم غذایی و یا عادات بد مثل سیگار کشیدن، به بیماری دچار می شوند اما به این معنی نیست که هر کسی مریض بود، دشمن بیگانه ای برای نسل بشر است و باید از جامعه طرد شود. برخی مردم به دلایل نامعلوم مریض می شوند. گاهی اوقات در زندگی اصلاً نمی دانیم چرا برخی بیماری ها بر زندگی مان سایه می افکنند. بدون شک در این حالت شما شکست خورده، طرد شده و یا غیر قابل اطمینان نیستید. افسرده بودن به این معنا است که نبردی در پیش رو دارید و باید برای آن آماده ی جنگیدن شوید. معمولاً وقتی سرما می خورید و یا دل درد دارید، کاری برای بهبود حال خودتان انجام می دهید. افسردگی هم دقیقاً همین طور است. برای رفع آن کاری کنید. فکر کردن به این که مشکل درونی دارید، هیچ ربطی به افسرده بودن ندارد و باید از چنگال این گونه افکار رها شوید.

۴- خانواده ام نمی توانند در رفع افسردگی به من کمک کنند

قطعاً این یکی از نادرست ترین باورها در مورد افسردگی است. در واقع عکس این باور درست است. بدون کمک و حمایت خانواده تان، افسردگی می تواند بدتر شود. مطالعات روی رابطه ی بین افسردگی و خانواده، نشان داده است که حمایت و تعامل با خانواده می تواند عزت نفس، حس تعلق و رابطه ی متقابل مثبت را افزایش دهد. این فواید تنها وقتی حاصل می شوند که خانواده یتان از افسردگی شما و راه هایی که از طریق آن ها بتوانند بهترین دوست و حامی شما باشند، باخبر باشند. هیچ چیز در دنیا قوی تر و با ارزش تر از حمایت و عشق خانواده نیست. دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد خانواده، قوی ترین سلاح شما در برابر افسردگی است. در گام نخست، خانواده می تواند نشان دهد که هدف های مختلف و گوناگونی در زندگی وجود دارند. دوما خانواده می تواند حاوی پیام های مثبت در مورد زندگی و خودتان باشد. تعامل مثبت با خانواده می تواند به شما حس حمایت شدن و مورد عشق واقع شدن بدهد و توانایی شما برای مراقبت از خودتان را افزایش دهد. سوما خانواده می تواند به شما حس تعلق به افرادی غیر از خودتان را بدهد. وجود افراد بیشتر در مبارزه علیه افسردگی، موثر تر است.

۵- همسر من نمی تواند به من در مبارزه علیه افسردگی کمک کند

اگر ازدواج کرده اید، بنابراین افسردگی می تواند بر روابط شخصی تان هم سایه انداخته و سبب ساز مشکلات زیادی شود. هر چند به جای آن که بگذارید این مسأله به مشکلی بغرنج بین شما و شریک تان تبدیل شود، می توانید با هم در برابر افسردگی متحد شوید و با آن مبارزه کنید. در واقع تحقیقات نشان داده است افرادی که در رابطه هستند و با شریکشان با هم در برابر افسردگی می جنگند، وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد. باز هم دو نفر، بهتر از یک نفر در مبارزه علیه افسردگی هستند. چالش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و توصیه های ویژه از درمان گرهای معتبر بگیرید، قبل از آن که رابطه یتان خدشه دار شود و افسردگی بر آن سایه بیفکند.

کلمات کلیدی : , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

0 پاسخ به “۵ باور غلط درباره ی افسردگی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *