۱۰ فایده ی شگفت‌انگیز عسل

۱۷ خرداد ۱۳۹۴ سبک زندگی , سلامتی , غذا و نوشیدنی بازدید : 77

اوه، عسل…

در طول تاریخ بشر، از عسل به عنوان شیرین کننده و نگهدارنده استفاده می‌شود. اما چه کسی می‌دانست چنین ماده ی شیرین و شکر داری می‌تواند برای شما خیلی مفید باشد؟ همه ی ما می دانیم که درمان‌های شیرین، برای سلامتی روح خوب هستند. عسل دارای اثرات فوق العاده مثبتی در بدن انسان است که احتمالاً ما زمانی که صبح‌ها مقداری از آن را روی کلوچه ی خود می‌ریزیم، نمی‌دانستیم. بدون توجه به کارهای بعدی، در این جا ده راه خوردن عسل که می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت شما و بدن تان داشته باشد، آمده است:

۱- عسل یک منبع سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است

عسل پر از سه ویتامین فوق العاده مهم و مواد معدنی است. عسل یک منبع سرشار از ویتامین C است که مزایای زیادی بر روی بدن انسان، از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. هم‌چنین یک منبع سرشار از کلسیم می باشد که باعث تقویت استخوان ها می‌شود. در نهایت، نشان داده شده است که عسل آهن دارد و برای سیستم گردش خون مفید است.

۲- عسل می‌تواند تعداد گلبول‌های قرمز خون شما را افزایش دهد

نوشیدن آب مخلوط با عسل، تعداد گلبول‌های قرمز خون بدن را افزایش می‌دهد. این کار باعث اکسیژن رسانی به خون‌تان می‌شود. سطح بالایی از اکسیژن، بهره وری بدن و همچنین توانایی آن برای دفع باکتری‌ها و بیماری ها را افزایش می‌دهد. افزایش سطح اکسیژن، سطوح انرژی را نیز افزایش می‌دهد و انجام ورزش‌های هوازی در بدن را راحت‌تر می کند. هنگامی که بدن یک شخص، قادر باشد فعالیت‌های فیزیکی بیشتری انجام دهد، ذهن او نیز بیشتر مستعد افکار و حالات مثبت است. بنابراین، نوشیدن آب و عسل می‌تواند به افزایش بهره وری بدن یک فرد و همچنین ذهن او منجر شود.

۳- عسل جایگزین بسیار خوبی برای قند است

عسل حاوی قند است. هیچ شکی در مورد این وجود ندارد. به هر حال، نوع قند موجود در آن با شکر سفیدی که در قهوه ی صبحانه می‌ریزیم فرق می‌کند. بدون مواد بیش از حد شیمیایی که هر یک از این ها دارد، اجازه دهید آن را در این واقعیت که عسل واقعی، شامل شکر واقعی است، کنار بگذاریم. ترکیبات دیگر موجود در عسل، مانند دکسترین، همراه با قند طبیعی عسل، به تنظیم سطح قند خون بدن کمک می‌کند.

۴- عسل استفاده‌های پزشکی بسیاری دارد

ثابت شده است که عسل ویژگی‌های ضد باکتریایی دارد و همچنین می تواند از آن به عنوان یک ضد عفونی‌کننده استفاده شود. در تست بالینی، یک عسل خالص خاص، برای درمان زخم‌ها و دیگر زخم‌های پا مورد استفاده قرار گرفت. درمان برای ۹۹٪ از بیماران موفقیت‌آمیز بود. عسل توانایی از بین بردن «E.Coli» و «سالمونلا» را، که معمولاً در گوشت خام یافت می شود را دارد. عسل برای درمان بیماری‌های ریوی مانند مخاط و آسم نیز استفاده می‌شود.

۵- عسل دارای «پروبیوتیک» است

از عسل ممکن است به عنوان یک پروبیوتیک استفاده شود. این نباید با پروبیوتیکی مانند ماست، که شامل میکرو باکتریای سالم است و در روند گوارش، به روده کمک می‌کند، اشتباه شود. با این حال، پروبیوتیک به عنوان غذایی برای این باکتری‌ها عمل می‌کند و به نوبه ی خود باعث افزایش مقدار باکتری «سالم» در بدن شما می‌شود.

۶- عسل برای بیماری‌های پوستی مفید است

عسل می‌تواند بیماری‌های پوستی مانند «درماتیت» و «شوره ی سر» را کاهش دهد. کاربرد عسل برای بهبود پوست برای تعدیل شرایط پس از یک رژیم غذایی ثابت شده است. استفاده از عسل به عنوان یک درمان برای شرایط پوستی ثابت شده است و برای تسکین خارش، پوسته پوسته شدن و نیز بهبود ریزش مو به کار برده می‌شود.

۷- عسل جایگزینی برای درمان سرفه است

عسل می‌تواند جمع شدن خون و خلط را به ویژه در کودکان کاهش دهد. شربت غلیظی از عسل به صورتی که در دهان فرد و گلوی او ریخته شود، مناطق تحریک شده را آرام و از عفونت بیشتر جلوگیری می‌کند. استفاده از عسل به تسکین گلو درد به خصوص برای تنظیم الگوهای خواب، زمانی که سرفه مانع خوابیدن در شب می شود، کمک می‌کند. محافظ ایجاد شده همچنان به کار جادویی خود در طول شب ادامه می‌دهد و اجازه می‌دهد تا استراحت خوبی در شب داشته باشید.

۸- عسل ممکن است علائم آلرژی را کاهش دهد

عسل ساخته شده از گرده افشانی گل‌ها، ممکن است در کاهش علائم آلرژی کمک کند. همان‌طور که واکسن‌ها ما را در مقابل بیماری‌ها مقاوم می‌کنند. با وارد شدن مقدار کمی از یک عامل آلرژی زا در بدن، ممکن است در طول زمان به ساخته شدن مواد شیمیایی ایمنی در بدن کمک شود. البته، در این روش نیاز دارد تا بیماران از عسلی استفاده کنند که به صورت محلی تولید شده باشد، اما مزایای انجام این کار عبارتند از: درد و رنج کم تر از واکنش‌های آلرژیک و واکنش‌هایی با شدت کم تر.

۹- عسل به افزایش سریع انرژی منجر می‌شود

زمانی که ورزشکاران احساس کسلی و یا سنگینی سر می‌کنند، یک قاشق مربا خوری عسل می‌خورند. همان طور که گفته شد، عسل دارای اثر مثبتی بر تعداد گلبول‌های قرمز خون و هم‌چنین در سطح اکسیژن یک فرد است. البته، سطح اکسیژن بالاتر به معنای سطوح انرژی بالاتر است. غلظت عسل باعث می‌شود کیفیت «زمان آزادی» بیشتر شود، که باعث می شود حتی برای ورزشکارانی که باید برای مدت زمان طولانی فعال باشند، مانند دوندگان ماراتن، مفیدتر شود.

۱۰- عسل احتمالاً می‌تواند به دفع سرطان کمک کند

عسل حاوی «فلاونوئید»های مختلف است که خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش می‌دهند. با این حال، خاصیت عسل در کاهش خطر ابتلا به همه ی سرطان ها از نظر بالینی ثابت نشده است اما تأثیراتی در برخی از افراد سیگاری و زنان نشان داده است.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

0 پاسخ به “۱۰ فایده ی شگفت‌انگیز عسل”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *