۴ نکته ی جالب که کسب و کار کوچک من را در زندگی تغییر داد

۹ تیر ۱۳۹۴ کارآفرینی بازدید : 116

اجرا و پیاده سازی یک کسب و کار، در ابتدا خیلی هیجان انگیز بود. در حین کار با نزدیک ترین دوستانم، در مورد دستیابی به موفقیت های بزرگ بعدی خیال بافی  می کردم. من برای رسیدن به آزادی مالی، روزانه برنامه ریزی نموده و با این کار، به شدت احساس آزادی می کردم.

متاسفانه، من در بیشتر اوقات حالت ثابتی داشتم و برای مبارزه با سختی ها و رو در رو شدن با مشکلات، آماده نبودم. وقتی به آن سال ها فکر می کنم، به خودم می گویم که اگر این چهار نکته را آن زمان می دانستم، شرایط خیلی برایم آسان تر می شد.

۱ – پشتکار و فداکاری، به شما در زمان از کار افتادگی کمک می کنند.

وقتی در میان راه کسب و کار کوچک خود تقلا می کنید، بعضی اوقات احساس می کنید که دیگر باید تسلیم شوید. اما فراموش نکنید که پشتکار و فداکاری، به شما در آن اوقات تاریک و نابسامان، یاری می رساند. در آن اوضاع سخت، هر آن چه لازم است را انجام دهید تا کسب و کارتان در طی روز به درستی کار کند و شب را صرف کارکرد بهتر کسب و کارتان کنید.

چند هفته پیش، پس از پیوستن من به سایت Infusion soft، هیجانات من، به جریان ثابتی از احساسات منفی مانند مبارزه، ناامیدی و ترس از شکست تبدیل شده است. در حدود سه سال، هیچ وقت احساس نمی کردم که اوضاع خوب شود. ناامیدی در چهره ی افراد مورد علاقه ام و احساس عدم توانایی من برای ارائه ی خدمات بهتر، باعث تضعیف روحیه ام بود.

مانند بسیاری از صاحبان پر تلاش کسب و کار کوچک، احساس می کردم که در دام افتاده ام. مطمئنا، در مورد کار خیلی مشتاق بودم. در حالی که افراد بسیاری به موفقیت در کار اعتقاد نداشتند، اما من معتقد بودم که کسب و کارم موفق می شود. گاه گاهی همسرم از من می خواست تا آن کار را رها کنم و زمان بیشتری را با خانواده ام صرف کنم. اما حتی اگر من هم می خواستم موسسان را ترک کنم، کار مشکلی بود. همه چیز را به کسب و کار اختصاص داده بودیم، قرارداد اجاره ی فضای اداری را امضا کرده، بدهی کارت اعتباری را پرداخت کردم و ضمانت شخصی برای امنیت خط اعتباری ام امضا کردم.

بنابراین، به استقامت ادامه دادم. روزها را صرف معاملات پولی می کردم و شب را زیر نور چراغ به برنامه ریزی آینده ام می گذراندم. باید از استراتژی های فکری ام استفاده می کردم تا بتوانم تعادل را در زندگی حفظ کنم و نیروی از دست رفته را بازیابم. در نهایت، می توانستیم مشتریان قدیمی مان را که به ما در رشد فروش و صرفه جویی در وقت کمک می کردند، نگه داشته و اهداف خود را براساس نیازهای آن ها دنبال کنیم. من، پشتکار و فداکاری ام را در زمان شروع کسب و کار و پس از آن، برای کمک به ارتقای شغلم در سه سال سخت اولیه، با ارزش می دانم.

۲ – وقتی افراد فامیل وارد کسب و کارتان شوند، انتظارات شان شروع می شود.

می توانید دوستان و خانواده تان را از طریق ایجاد مرزهایی در حوزه ی اشتغال، به کسب و کار خود وارد کنید، اما اگر همه چیز هم به خوبی پیش نرود، مردم باور نمی کنند که شما واقعا آن ها را از کار بیرون کنید. با این حال، اگر آن ها بیایند، رابطه یتان از هم گسسته خواهد شد و نمی توانید هیچ کاری برای بهبود رابطه یتان انجام دهید.  باید صبر کنید تا آن ها شما را ببخشند، ولی شاید این کار زمان ببرد و مجبور شوید روزها را به تنهایی سپری کنید و پا به تجمعات خانوادگی نگذارید. بخشیدن رئیس سابق که شما را بیرون کرده، سخت است، در حالی که شما هنوز هم نگران درآمد از دست رفته ی خود هستید و برای رسیدن به درآمدی جدید تلاش می کنید.

در روزهای اولیه ی سفارش نرم افزار، یک مشتری که ۶۵ درصد از درآمد Infusion soft را تشکیل می دهد، ناگهان تصمیم می گیرد کار خود را به هند ببرد. در یک چشم به هم زدن، کسب و کار ما متحمل ضربه ای  می شود که تقریبا آن را از پای در می آورد. برخلاف کاهش هزینه ها، تغییر تاریخ چک هایم و تکیه بر پول باقی مانده در ته کارت اعتباری ام، نتوانستم با اعداد شریکم را توجیه کرده و حفظش کنم. پس باید قبول کنم که ضربه خورده ام و بگذارم که او برود.

شب و روز تعطیلات آخر هفته، تمام تلاشم را صرف یافتن راه حلی برای این تصمیم بودم. استدلالات، احساسات آسیب دیده و سرخوردگی هایم را که تا آن زمان برای راه اندازی کسب و کار اولیه ام متوجه نشده بودم، دریافتم. روز بعد، با شریکم ملاقات کردم و با دوستانم در این راه، خداحافظی کردم. می دانم که اخراج دوستان و یا اعضای خانواد، بسیار سخت است، اما باید قبول کنیم که گاهی، این تنها راه حل موجود است تا از شکست رها شویم.

۳ – به الهامات درونی خود اعتماد کنید.

می توانید تمامی اطلاعات و حکمت این جهان را جمع آوری کنید، اما در پایان روز، باید به الهامات درونی خود نیز اعتماد کنید. الهامات درونی، همراه با پاسخ های ذاتی طبیعی شما به شرایط خاصی است که نشات گرفته از سال ها تجربه است. به دلیلی خاصی این الهام را دارید، پس بهتر است بیشتر به آن تکیه کنید.

تمام تصمیم گیری های اشتباه من با نادیده گرفتن الهامات درونی ام شروع شد. در سال ۲۰۰۹، به عنوان مثال، این اشتباه منجر به شدیدترین تکان در نرخ سهام، در طول تاریخ شرکت شد. مشکل اصلی، بعد از گوش دادن به حرف های مشاوران و اجرای یک آزمون، برای حذف هزینه ی راه اندازی و آموزش معمول، شروع شد.

مطمئنا، از بین بردن هزینه های راه اندازی، موجب هجوم مشتریان جدید می شود. متاسفانه، تعداد زیادی از مشتریان نیز ناامید شده بودند و به دنبال پشتیبانی که دیگر در کار نبود، سردرگم بودند. نرخ، دائما و شدیدا افزایش می یافت. در نهایت، متوجه شدیم که این مدل کسب و کار قرار نیست به انبوه برسد. در حقیقت، ما با ارائه ی ابزاری برای رشد کسب و کار خود، بدون کمک مشتریان به آن ها زیانی متحمل می کنیم.

تصمیم گرفتم به جای گوش دادن صرف به غرایزم، به کارشناسان و اطلاعات آن ها نیز تکیه کنم تا شب ها راحت تر به خواب روم.

با این حال، در حقیقت، به قدری شبی پس از شب دیگر بی خوابی کشیدم که توجه به غرایزم ابزاری برای تصمیم گیری های کلیدی ام بود. امروزه، من هنوز به توصیه های اندیشمندانه ی مشاوران گوش می دهم، اما اجازه نمی دهم که غرایزم را زیر پا بگذارند.

۴ – قوی تر خواهید شد.

هنگامی که روی تاریک مالکیت یک کسب و کار کوچک را می بینید، می توانید بر هر مانعی غلبه کنید. درس هایی که می آموزید و شخصیت هایی که درست می کنید، آن هایی نیستند که در کلاس درس و یا در آموزش سازمانی آموزش داده شوند. باید یک آرامش ذهنی و یک معده ی آهنین که می تواند هر نوع اسید موجود در معده را کنترل کند، داشته باشید.  قضاوت های روزانه ی شما، فقط باید در جهت اعتقاداتی که با آن می توانید کارهای بزرگی را انجام دهید، باشد.

سه سال تاریک تاریخ شرکت ما، باعث ایجاد همدلی شد که من در حال حاضر برای صاحبان کسب و کار کوچک دارم. همیشه می گفتم حتی آن سال های بد را برای بدترین دشمنانم نیز نمی خواستم، اما احتمالا آن عبارت را برای تاثیر دراماتیک در تخمین کارم استفاده می کردم.

در حقیقت، وقتی آن را گفتم، ممکن است رقبایی در ذهنم داشته باشم، اما حقیقت این است که امیدوارم آن ها هرگز به چیزی که من رسیدم نرسند، زیرا این چیزی است که آتش به جان کسب و کار می اندازد و آن را در یک چشم به هم زدن تغییر داده و گاها نابود می کند.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *