منظور «استیو جابز» از “پیروی از قلبتان” چه بوده است؟

۱۳ مرداد ۱۳۹۴ انگیزش , کار بازدید : 173
استیو جابز

استیو جابز

آخرین کتابم را با سخنرانی «استیو جابز» که در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه «استنفورد» ارائه داده بود آغاز کردم. در پایان سخنرانی وقتی نوت برداری می کردم «جابز» گفت: «جرات پیروی از قلب و حس ششم خود را داشته باشید. این دو فاکتور می دانند شما واقعا چه می خواهید. تمام موارد دیگر بعد از این اولویت هستند».

بسیاری از مردم این پیشنهاد را به سادگی تفسیر کردند، اینگونه تلقی کردند که «جابز» به آنها می گوید به دنبال علایقتان بروید و همه چیز درست خواهد شد.

در کتابم بیان کردم که این تفسیر با منظور خود «جابز» مغایرت دارد. طی دوره ای که تاسیس شرکت اپل به طول انجامید، هیچ اشاره ای نشده است که «جابز» هیچ علاقه خاصی به کارآفرینی نشان داده باشد.

شرکت وی در مسیرهای زیادی اتفاق خوشایندی تلقی شد که به تدریج به سمت تبدیل به یک حرفه توسعه یافت.

در ادامه به شرح ناهماهنگی آنچه که «استیو جابز» انجام داد و آنچه که «استیو جابز» گفت می پردازیم.

خوشبختانه ما بینش تازه ای از این مسئله مطرح شده از بیوگرافی محشر وتازه ی «برنت شلندر» و «ریک تتزلی» در کتاب «استیو جابز شدن» به دست آوردیم. در این کتاب نویسندگان (یکی از آنها که رابطه ی شخصی بلند مدتی با جابز داشته است) یک بخش کامل از کتاب را به تحلیل سخنرانی «جابز» در دانشگاه «استنفورد» اختصاص داده و روی جمله «از قلبتان پیروی کنید» هدف گذاری کرده است.

«شلندر» و «تتزلی» نه تنها تفاوت جزئی لازمه با توصیه «جابز» را در اختیار گذاشته اند، بلکه آنها فکر این را نیز کرده اند که یکی از تفسیرهای پیچیده و کاربردی علاقه شغلی که من درباره آن شنیده ام را در اختیار گذاشته اند…

فراتر از “اطمینانی بسته”

این نویسندگان با اذعان کلام «جابز» مرز درب و داغون حواشی را انتخاب کرده و اینگونه شروع می کنند:

«بدون آزمودن موفقیت شرکت اپل، این سخنان از سخنرانی های فصل آخر می تواند به اشتباه توسط گروه سرود مدرسه خوانده شده باشد».

اما آنها پس از آن توضیح می دهند که سرگرم شدن «جابز» در روند موفقیت خویش بر درستی حرفش صحه می گذارد:

اما آنچه که این سخن را قوت و قدرت می دهد اینست که این حرف ها از اشخاصی نشات می گیرد که ارزشهایشان در موقعیت های مشترک نشان داده شده است.

پس منظور «جابز» چیست؟ در لحن زیبایی، نویسندگان توضیح می دهند که «جابز» آموخته است چگونه اصالت نفس نهانی “پیروی از قلبتان” را تغییر داده و اینگونه توضیح می دهند:

در اوایل کار «جابز»، حس ششم در ذهن خلاق خودش اطمینانی بسته معنا داشته است. به سختی حق تقدم  برای تفکرات دیگران در نظر گرفته بود. در سال ۲۰۰۵ حس ششم اینگونه معنا پیدا کرد : آنچه که می خواهید انجام دهید ناشی از لذات اتفاقات جهانی باشد. وی به قدری مطمئن بود که می شود افکار خودش و تیمش را به راحتی خواند  ماهیت دنیای اطرافش را شناخت.

به عبارت دیگر، «جابز» پیشنهاد نمی کند که همه ما رسالتی واقعی داریم که باید قبل از شروع حرفه خود آن را کشف کرد.

در عوض او می گوید همانطور که قدرت و مهارت های شغلیتان رشد می کند، باید در مقابل کارهای راحت و آسان مقاومت کرده و پایداری کنید. برای به کمال رسیدن حس ششم این کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به یاری تمام دانش مهارتی از حوزه کاری و واقعیت های دنیای اطرافتان، مسیری به سمت وارد نساختن صدمه ای به هستی داشته باشید.

در بخشی از سخنرانی احتمالا دلیل اینکه «جابز» کاری معنادار را توصیف می کند چنین باشد: «مثل هر رابطه ی عالی، همانطور که بزرگ و بزرگتر می شوید بهتر و بهتر شوید».

کلمات کلیدی : , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *