۱۰ راه جالب در مقابله با مردم خودخواه

۱۳ مرداد ۱۳۹۴ روابط , سبک زندگی بازدید : 170
مقابله با مردم خودخواه

مقابله با مردم خودخواه

هر کسی تا اندازه ای خودخواه است. در حالی که سطوح طبیعی خود عشق ورزی، خود ارزشی و اعتماد به نفس برای عملکرد درست مردم مهم هستند، مرزی بین این ویژگی ها و خود نگری بیش از حد، تکبر و یا خودشیفتگی ساده وجود دارد.

به عنوان مثال، برخی از مردم همواره تلاش می کنند دیگران را متقاعد کنند که دنیای آن ها بهتر از هر دنیای دیگری است. هنگامی که شما شکایت خودتان را می کنید، دیگران همیشه شما را پیش از موقع متوقف می کنند و سعی می کنند شکایات خود را مطرح کنند. با این حال، دیگران می توانند ساعت ها در مورد خودشان صحبت کنند و این حس را به شما القا کنند که اهمیت کمی دارید.

این افراد خودخواه، عاشق ایده ی «همه برای یکی» هستند؛ ولی فقط زمانی که آن یکی، خودشان باشند. اگر به آن ها حس «برتری» مورد نظرشان را ندهید، شما را دوست نخواهند داشت و شما را بی ارزش تلقی می کنند.

اگر فردی خودخواه را دیده اید و یا یک دوست و یا شریک زندگی خودخواهی دارید، به روش هایی در سرو کله زدن با آن ها اشاره دقت کنید.

۱ – قبول کنید که این افراد، اصلا به دیگران توجه نمی کنند

اولین توصیه برای برخورد با مردم خودخواه، این است که سعی کنید با خودتان رو راست و واقعی باشید. قبول کنید که افراد خود محور، ممکن است هیچ گاه در ابتدا نیازهای شما را در نظر نگیرند. بدانید که به اندازه ای که این دوست و یا معشوق برای شما ارزش داشته، او توجهی به احساسات و رفاه دیگران نخواهد داشت. آن ها در لحظاتی سخاوتمند و جذاب می شوند، اما در بیشتر اوقات، فاقد توانایی و یا تمایل به تفکر و ملاحظه درباره ی دیگران هستند. با این دانش، درک روشنی از جایگاه خود را در رابطه یتان به دست می آورید.

۲ – به خودتان، تاجایی که استحقاقش را دارید توجه کنید

مردم خودخواه، مانند دزدان ادبی، افرادی عاطفی هستند. آن ها به دنبال توجه شما هستند، اما هیچ توجهی به شما نمی کنند. سعی کنید احساسات تان خشک نشود، توجهی را که قرار بود به آن دزدان ادبی بدهید، اول به خودتان بدهید. به عنوان مثال، اگر هر گونه مشکلی در ظاهر شما وجود دارد، سری به آرایشگر بزنید و یا به مغازه ی لباس فروشی بروید و سر و وضع تان را بهبود ببخشید. این کار «برآوردن نیازها» نامیده می شود و یکی از  راه های عالی برای افزایش اعتماد به نفس و ضد دزدان است. نادیده گرفتن نیازهای شما برای توجه و انرژی بیشتر به یک فرد خود نگر، به هیچ عنوان موثر نیست. این کار فقط شما را در دام خشک شدن احساسات و صدمه دیدن می اندازد.

۳ – با خودتان رو راست باشید

مردم خودخواه می توانند شما را تحت تاثیر قرار دهند و شما را مجبور کنند که به ساز آن ها برقصید. اما به یاد داشته باشید که نباید این کار را بکنید. در بازی آن ها شرکت نکنید و علاقه ای به رفتارشان نشان ندهید. با خودتان رو راست باشید. تبدیل شدن به یک فرد خود محور، بی شعور و نامهربان بسیار مشکل است، تبدیل شدن به افرادی مانند آن ها هیچ کمکی به شما نمی کند. هر احساس خشمی که به آن ها دارید را با تمرکز بر روی خودتان و تبدیل شدن به همان شخص با ملاحظه و دوست داشتنی که هستید، فرو بنشانید.

۴ – به آن ها یادآوری کنید که مرکز توجه جهان نیستند

فرد خود نگر ممکن است این قدر در خودش گرفتار باشد که افکار و احساسات شما را کاملا فراموش کند. شاید فقط نیاز دارد به او یادآوری کنید که مرکز توجه نیست و جهان به دور وی نمی چرخد. با او بلند صحبت کنید. به عنوان مثال، به جای  این که کج خلقی کنید، فریاد بزنید و بگویید: «اصلا به من گوش نمیدی. همش در مورد خودت داستان می سازی». سعی کنید به او بگویید: «من واقعا نیاز دارم تا با یک نفر، در مورد چیزی که آزارم میده صحبت کنم. دوست داری به حرفام گوش بدی؟»

۵ – آن ها را تشنه ی توجه کنید

این یک استراتژی قدرتمند برای مقابله با مردم به شدت خودخواه است که به نظر دیگران توجه نمی کنند. این ترفند، رفتار مودبانه ای است، اما هیچ وقت توجه خود را به یک فرد «خود نگر» بروز ندهید. این ترفند با محدود کردن کلمات تان به نظرات شیرین و نامشخص با آن ها، کار می کند. به عنوان مثال: به جای این که بگویید: «چقدر بدبختی، او این کار را با تو کرد؟» بگویید: «آره، زندگی همینه.» این کار آن ها را حتی سردرگم و گیج خواهد کرد. به یاد داشته باشید، گنج شما، توجه است. اگر به آن ها توجه نکنید، به احتمال زیاد، به سرعت و چهار نعل از شما دور می شوند.

۶ – موضوعات مورد علاقه یتان را پرو بال دهید

هر موضوعی که به آن علاقه دارید، نجاری، پخت و پز، سیاست و یا …، همه را در گفت و گو با یک فرد «خود نگر»، به جای صحبت در مورد موضوعات مورد علاقه ی وی، در صحبت های خود بگنجانید. برای مثال، اگر او می گوید: «باور نمی کنید دوستم چی به من گفت!» چیزی شبیه به این پاسخ بدهید: «هی، می دانی سهام شرکت … چقدر می ارزد؟» هر چه قدر موضوعی که وسط بحث پیش می کشید تصادفی تر و نامربوط تر به آن شخص «خود نگر» باشد، بهتر است.

مهم نیست موضوع شما چیست، به آن بچسبید. خواهید دید که وقتی بفهمد شما به داستان های خود محورش علاقه مند نیستید، خودش پا به فرار می گذارد.

۷ – دیگر در حق شان لطف نکنید

مردم خودخواه همیشه به دنبال لطف دیگران هستند، اما زمانی که شما به کمک آن ها نیاز دارید، دست و پای شان را گم می کنند. این گونه برای شما کار می کنند. اگر چه صبر و شانس تغییر یک دوست و یا شریک زندگی خودخواه، خیلی مهم است، اما به همان اندازه نیز فعال نکردن خودخواهی شان -مخصوصا اگر به ضرر شماست- مهم است. بنابراین، هنگامی که یک شخص خودخواه درخواست زیادی از شما دارد، تسلیم نشوید و اجازه دهید تحقیر شود.

خودتان را ثابت کنید و برایش روشن کنید که دوست دارید مهم دیده شوید و دوست ندارید شما را به دید یک فرد ضعیف نگاه کنند. اگر در موقعیتی مجبور به دفاع  از موضع خود شدید، سعی کنید کوتاه و به جا باشد؛ چون مردم خودخواه، شنوندگان خوبی نیستند و حتی ممکن است اصلا به شما گوش ندهند.

۸ – زمانی که قرار است با هم باشید را محدود کنید

هنگامی که متوجه می شوید فردی بیش از حد خودخواه و خود نگر است، وقت آن رسیده که از آن ها دور شوید. وقت خود را تا جایی که امکان دارد محدود کنید. اگر هر شب عادت داشتید تا با هم قهوه بخورید، زمان ملاقات را دورتر و دورتر کنید و از تماس و پاسخ به تمام پیام های آن ها جلوگیری کنید. شما ممکن است با واکنش های بسیاری از جمله کج خلقی و خشم مواجه شوید، اما قوی باشید. تحمل این بدخلقی های موقت، به آینده ی خوب شما می ارزد. بهتر است که وقت خود را به تنهایی سر کنید تا این که با یک آدم خودخواه زندگی کنید.

۹ – به دنبال دوستان بهتری باشید

درد، رنج، صدمه و خستگی در داشتن یک رابطه ی عاطفی شدید با یک فرد خودخواه و بی ملاحظه را به یاد داشته باشید و تصمیم بگیرید که دیگر آن را تکرار نکنید. خودتان را از داشتن چنین دوستانی منع کنید. در عوض، به دنبال دوستان جدیدی باشید که به همان اندازه که به آن ها اهمیت می دهید و توجه می کنید، آن ها هم به شما توجه می کنند. می توانید با بیشتر بیرون رفتن و تعامل با افراد جدید در رویدادهای اجتماعی، مکان های مذهبی، مراکز عبادت و داوطلبی دوستان جدیدی بیابید. هنگامی که دوست جدید و بهتری پیدا می کنید، می توانید خودتان را با داستان های اشخاص خودخواهی که انرژی شما از بین می بردند و احساسات شما را نابود می کردند، سرگرم کنید.

۱۰ – رابطه را پایان دهید

اگر شخص خودخواه مورد نظر قادر به تغییر نیست، شاید بیش از حد خود محور و خودخواه است و شاید هم «خود شیفته» است. یک فرد «خود شیفته» نه تنها خودخواه و خودنگر می شود، بلکه فاقد احساس همدردی است و به عمد از دیگران استفاده می کند. مقابله با این افراد، سخت تر از اشخاص خودخواه معمولی می باشد. در این حالت، سعی کنید از آن ها کمک حرفه ای بخواهید، اما اگر این هم جواب نداد، با آن ها قطع ارتباط کنید و به رابطه یتان پایان دهید. زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید خودتان را درگیر افراد خودخواه کنید و پابند این روابط سمی شوید که انرژی و شادی را از شما می گیرد.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *