غولی به نام سرطان

۱۲ خرداد ۱۳۹۴ سبک زندگی , سلامتی بازدید : 59

افسانه‌های زیادی در مورد سرطان وجود دارد. یکی از آن ها این است که اگر هیچ سابقه ی خانوادگی برای سرطان وجود نداشته باشد، کاملاً در امان هستید. یکی دیگر این است که وجود توده در سینه‌یتان بدین معنا است که سرطان دارید. هرکدام از این افسانه‌ها، بر مبنای رد مواردی، به ویژه علل سرطان است. برای این که بفهمیم چه چیز باعث سرطان می‌شود، باید بفهمیم که در بدنمان چه بر سر آن سلول ها می‌آید، چرا که جایی که سرطان شروع می‌شود آنجا است. یک فرد بزرگسال، به طور متوسط ۱۰۰ تریلیون سلول در بدن دارد. در روندی طبیعی، این سلول‌ها برای رشد و توسعه ی سالم رشد می‌کنند، تقسیم می‌شوند و می میرند. برای مثال می‌دانیم که پوست ما در هر دقیقه، چیزی در حدود ۴۰۰۰۰ سلول را از دست می‌دهد. چرا که به سرعت فرسوده می‌شوند. به دلیل این که پوست کاملاً در معرض خطر است و لایه ی خارجی بدن می باشد، بیشتر از دیگر اندام ها در معرض ساییدگی و پارگی قرار می گیرد. پوست بزرگترین ارگان بدن ما است. این سلول‌های مرده باید جایگزین شوند و این امر با رشد سالم و نرمال سلولی اتفاق می‌افتد. اما چه می‌شود که در زمان جایگزینی سلول‌ها اشتباهی رخ می‌دهد؟ سرطان زمانی آغاز می‌شود که این سلول‌های غیرطبیعی، شروع به ایجاد تخریب می کنند و از بین هم نمی‌روند. آن ها شروع به خراب کردن سلول‌های سالم می‌کنند. این سلول های سرکش، مانند تروریست ها هستند و تومورهایی را تشکیل می‌دهند که اگر درمان نشوند تمام ساختار سلولی بدن را فرا می‌گیرند، بافت‌های حیاتی را از بین می‌برند و موجب مرگ می‌شوند.

چه چیز باعث سرطان می‌شود

به علل سرطان مانند یک پازل نگاه کنید. چندین هزار تکه که کنار هم نصب می شوند. دانشمندان تعداد زیادی از آن قطعات را کشف کرده‌اند، اما تنها زمانی که تمام این پازل را حل کنند، می‌توانیم نهایتاً علل آن را درک و درمانی قطعی برای آن بیاوریم. آن ها بسیاری از علل را تشخیص داده‌اند و تنها بر سر محل دقیق قرارگیری آن ها در پازل مطمئن نیستند. عوامل منجر به سرطان عبارتند از:

– قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا (عواملی که با آسیب رساندن به سلول‌ها شناخته می‌شوند)
– عوامل ژنتیکی
– انتخاب نوع زندگی
– سطح اسیدیته در بدن
– جهش های سلولی تصادفی که نمی توانید کنترلشان کنید

دکتر «اوتو واربرگ» برنده ی جایزه ی نوبل پزشکی در سال ۱۹۳۱، با توجه به اسیدیته در بدن کشف کرد که علت اصلی سرطان همین است. وی گفت: “بافت های سرطانی اسیدی هستند، در حالی که بافت های سالم قلیایی می باشد. آب به یون های H + و OH- تجزیه می شود، اگر که H + بیشتر باشد اسیدی است و اگر که OH- بیشتر باشد قلیایی است”. وی مدعی است که به طور کل می‌توان با دادن اکسیژن بیشتر به بدن و در نتیجه قلیایی ساختن آن، سلول های سرطانی را شکست داد. ۸۰ سال آینده به بررسی این علت سرطان اختصاص داده شد، اما ادعای «واربورگ» با پیشرفت های دیگر اکتشافات بی‌اعتبار شد. با این‌حال، به تازگی بررسی‌ از سوی محققان دانشگاه بوستن نشان داده است که شواهدی برای حمایت از کشف «واربورگ» موجود است. این موضوع، پازل دیگری است که باید حل شود. آخرین علتی که در لیست ذکر شده است، یکی از جالب‌ترین‌ها می‌باشد چرا که بررسی اخیر نشان می‌دهد که می تواند علت اصلی سرطان همین موضوع باشد. در واقع محققین دریافته‌اند که جهش های سلولی تصادفی، در ۶۶٪ از موارد سرطان اتفاق می افتد. ما هیچ کاری برای آن نمی‌توانیم انجام دهیم، تنها شانس در آن دخیل است. یک سوم دیگر موارد مربوط می‌شود به سبک زندگی، عوامل ژنتیکی و مسائل محیطی. حالا نگذارید این مسأله نا امیدتان کند. با این همه، اگر که ۳۳% شانس برنده شدن در مسابقه ای را داشته باشید، در آن شرکت نمی‌کنید؟ چرا! بنابراین، بیایید این عوامل ممکن را بررسی کنیم تا شانس جلوگیری از سرطان را داشته باشیم.

چگونه احتمال ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهیم؟

۱ فیلتر کردن آب

بسیاری از مواد شیمیایی وجود دارند که سرطان‌زا هستند. یک نمونه آن هایی هستند که در آبی که می‌خوریم وجود دارند. ایمن‌تر است که بیشتر از آب فیلترشده بنوشیم تا انواع بسته بندی شده در بطری. اگر آب خود را در فلاسکی شیشه‌ای نگاه دارید، نسبت به BPA) Bispehnol A) در بطری‌های پلاستیکی ایمن تر خواهد بود. این نوع آب، مخرب غدد درون‌ریز است و می‌تواند منجر به سرطان شود.

۲- پرتحرک بمانید

سبک زندگی بدون تحرک با مسائلی چون دیابت، بیماری‌های قلبی، چاقی و برخی انواع سرطان مرتبط بوده ‌است. متخصصان پیشنهاد می‌دهند که ورزش مرتب می تواند در اجتناب از تمام این مشکلات کمک کند. بنابراین، دفعه‌ی بعد که خواستید روی مبل ولو شوید و وقتتان را به بطالت بگذرانید، در عوض به پیاده‌روی بروید.

۳- در تاریکی بخوابید

تا به حال چند بار اتفاق افتاده است که چراغ‌ها را روشن بگذارید و به خواب بروید؟ در زنان ممکن است که اگر در تاریکی مطلق نخوابند، خطر ابتلا به سرطان سینه و تخم‌دان افزایش یابد. هر نوع دخالت نور با ترشح ملاتونین تداخل خواهد داشت و می‌تواند ترشح هورمون استروژن را افزایش دهد. مقدار بیش ‌از حد این هورمون، ممکن است منجر به سرطان سینه شود. ایجاد تعادل سالم در این هورمون برای سلامتی ضروری است.

۴- از خشک‌شویی کردن اجتناب کنید

آیا مطمئن هستید که ژاکت پشمی باید خشک تمیز شود؟ مشکل اینجا است که این ماده ی شیمیایی معروف به PERC (پرکلروئیتیلن) طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست، با برخی از سرطان‌ها مربوط است. شاید لازم نباشد که تمام لباس را با مواد شیمیایی تمیز کنیم. می‌توانید آن را با دست بشویید و یا برای از بین بردن لکه‌ها تنها از سرکه ی سفید استفاده کنید.

۵- اجتناب از تابش

اسکن‌های خیلی زیاد و یا زیاد قرار گرفتن در معرض نور آفتاب همه به ایجاد مقدار تابشی که در معرض آن قرار می‌گیرید کمک می‌کنند. تابش، معروف به ایجاد سرطان است، چرا که در شماری از سرطان‌ها، پس از آزمایش هسته‌ای مشهود بوده است. در نتیجه، تابش هم ‌اکنون در جهان در خاک، آب و یخ نفوذ کرده ‌است. اگر که مجبور به رادیوگرافی هستید، اصلاً نگران نباشید چرا که مقدار اشعه ی X در واقع بسیار کم است و درست در حدی قرار دارد که توسط متخصصین سلامت تعیین شده است. امواج رادیو فرکانس مانند آن هایی که از تلفن همراهتان منتشر می شود، ممکن است با سرطان در ارتباط باشد اگر چه هیچ مدرک قطعی هنوز برای این منظور وجود ندارد. ولی چرا خطر کنیم؟ بهتر است که تماس‌های کوتاه‌تری داشته باشیم و به جای چت‌های طولانی، پیام متنی بفرستیم. بسیار ارزان‌تر نیز هست.

۶- مراقب رژیم خود باشید

متخصصان خیلی در مورد این که چرا میوه و سبزیجات به جلوگیری از سرطان کمک می‌کنند، مطمئن نیستند. هر ‌چند یک چیز مسلم است مقدار زیادی آنتی اکسیدان در این ها وجود دارد که به مبارزه با سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. خوردن مقدار زیادی از غذاهای گیاهی به علاوه‌ی غلات کامل، راه بسیار خوبی برای سالم ماندن است. خوردن نشاسته های مقاوم (موجود در جو نورد، لوبیا سفید و موز سبز) می تواند به حفظ رشد سلول سالم در سطح مطلوب کمک کند. گزارشی در مجله ی تحقیقات پیشگیری از سرطان منتشر شد و حاوی این مطلب بود که زمانی که افراد مقدار زیادی گوشت قرمز دریافت کردند (۱۰ اونس در روز)، تکثیر سلولی به سرعت زیاد می‌شود و این خطر رشد سلول های بدخیم در منطقه ی کولورکتال را افزایش می‌دهد.

۷- تنباکو را فراموش کنید

دود کردن، حدود یک سوم از تمام مرگ‌های ناشی از سرطان را شکل می‌دهد. محققین امروزه می‌گویند که دود کردن به تمام ارگان‌های بدن صدمه می‌زند، بنابراین واقعا ارزش دارد؟ چرا می‌خواهید در آمار ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی باشید که در اثر مشکلات ناشی از دود کردن می‌میرند؟ اجازه دهید کاملاً روشن بیان کنم که لازم نیست دستورالعمل‌های بالا مانند دستورات یک پزشک دنبال شوند. موارد فوق، تنها دستورالعمل‌هایی هستند که به شما در اجتناب از ابتلا به سرطان کمک می‌کنند. نیرو‌های زیادی در کار هستند و عوامل زیادی دخیل. همان طور که در بالا ذکر شد، ساختار ژنتیکی شما، سیستم ایمنی بدن شما، رژیم غذایی و شیوه ی زندگی، همه می‌توانند نقش داشته باشند و شانس نیز یک عامل اصلی در این زمینه است.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *