شاید عضو بعدی خانواده شما یک ربات باشد

۱۴ مرداد ۱۳۹۴ پیشنهاد مگلی , تکنولوژی بازدید : 530
جیبو عضو بعدی خانواده

جیبو عضو بعدی خانواده

رباتها تقریبا در حال دست گرفتن کارهای شخصی افراد هستند.

ربات های اجتماعی در خانه و یا محل کار، در چند سال آینده امری بسیار معمول خواهند بود. یا حداقل این چیزی است که شرکت های ربات ساز در ساخت این ماشین های شخصی به بازار امید دارند.

ربات های اجتماعی چگونه هستند؟

سینتیا برزل، مدیر گروه رباتیک شخصی در آزمایشگاه MIT و دانشمند ارشد در شرکت ربات سازی Jibo میگوید:” ربات های اجتماعی تقریبا درحال کشاندن تکنولوژی به دنیای روزمره امروزی به سبکی انسانی تر هستند.

وی اضافه کرد در حالی که ربات های خانگی امروز، مانند ROOMBA، کارهای پیش افتاده ای انجام می دهند، در حالی که ربات های اجتماعی بیشتر شبیه به یک دوست خواهند بود.

به عنوان مثال، این رباتها قادر به درک نشانه های اجتماعی خواهند بود و می توانند تشخیص بدهند که چه زمانی فردی شاد و یا غمگین است. او گفت، این کار به آنها اجازه می دهد پاسخهای مناسب تر به کاربر بدهند.

او گفت: “روبات اجتماعی تعامل ما با تکنولوژی را بهبود می بخشد.” ربات دیگر مانند یک دستگاه احساس نمی شود، دیگر مانند یک وسیله ی مسطح برای انتخاب کردن و استفاده نیست. به نظر مانند یکی از گروه احساس میشود، به نظر متحرک تر می رسد.”

Jibo، که قرار است امسال روانه بازار شود، به گونه ای طراحی شده است که بتواند یک دستیار شخصی باشد. می توانید با این ربات صحبت کنید، از آن سوال بپرسید و درخواست انجام کارهای مختلف را به آن بدهید.

این شرکت اعلام کرد که این ربات نه تنها پاسخ های کلی به سوالات می دهد، بلکه بر اساس هر آنچه در مورد هر فرد در خانواده یاد می گیرد نیز پاسخ می دهد.

می تواند چیزهایی مانند یادآوری مصرف دارو برای یک عضو سالمند خانواده و یا عکس های خانوادگی را بگیرد.

بریزیل گفت، Jibo  قصد دارد تا ربات خود را همانند یک وسیله لازم و معمول مانند یک تبلت کند. او گفت، اما بر خلاف تبلت، ربات Jibo پلت فرمی است که بسیار تعاملی است و به صورتی کار می کند که برای انسان طبیعی تر باشد.

” همه این مطالب شگفت انگیز در پس شیشه های مسطحی هستند، و با رباتی با تکنولوژی مانند  Jibo، که می تواند در نهایت به نحوی به محتوای انسانی تر زندگی آورده شود.”

کار با روبات

اما ربات های اجتماعی، تنها به دنبال پیدا کردن جایگاهی در خانه نیستند. بریزیل گفت آنها کاربردهای بالقوه ای در همه چیز، از آموزش و پرورش تا مراقبت های بهداشتی دارند و در حال حاضر نیز تا حدی به این زمینه ها راه پیدا کرده اند.

روبات همکار، نام شرکتی است که ربات های اجتماعی برای افراد به صورت خرده فروشی عرضه میکند. ربات”Oshbot” برای کمک به مشتریان در فروشگاه ساخته شده است.

در سال گذشته، شرکت ربات همکار با لاوز برای توسعه Oshbot همکاری کردند، که در واقع شبیه به یک دستیار فروش عمل می کند که می تواند به مشتریان در پیدا کردن اقلام مورد نیازشان کمک کند و راهنمای آنها به سمت محل محصول در فروشگاه می باشد. این ربات قادر است به زبان های مختلف صحبت کند و توصیه هایی نیز برای اقلام مختلف بر اساس آنچه که مشتری می خرد ارائه می دهد.

مارکو ماسکورو، بنیانگذار و مدیر بخش فناوری ربات همکار، می گوید:”هر چه ربات تعامل بیشتری با انسان داشته باشد، بیشتر از آن یاد می گیرد”.

ماسکورو گفت، اما Oshbot، مانند سایر روبات های اجتماعی، به عنوان جایگزینی برای کارگران در نظر گرفته نشده است ، اما در کنار دیگر کارکنان کار می کند.

بریزیل گفت: «این ایده وجود دارد که رباتها کارها را به خاطر مردم انجام می دهند، اما این یک الگوی متفاوت است.” ” تغییر در فن آوری های آموزش رباتیک اجتماعی ایجاد شده است که باعث میشود آنها کاری را برای ما انجام ندهند بلکه همراه با ما کار می کنند”.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *