ستایش و قدردانی از بچه ها

۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ خانواده , سبک زندگی بازدید : 59

ستایش و قدردانی از بچه ها

من به شدت مدافع ستایش بچه‌ها، از جمله نوجوانان هستم. ممکن است برخی از افراد این نظر را قبول نداشته باشند، اما باید بدانند که بسیار واقع ‌بینانه است. بزرگسالان باید به رفتارهای نوجوانان توجه کنند و فراموش نکنند که احترام گذاشتن و ستایش کردن آنها، بدون شک اثرات بسیار مثبتی در زندگی آن ها خواهد داشت.

ستایش صادقانه، ارزیابی مثبت یک شخص یا یک عمل است. بسیاری از جملات ستایشی کلی هستند و از واژه‌‌هایی مانند «کارت عالی است»، «شما باهوش هستید»، «زیبا هستید» و … استفاده می‌شود. این‌ها خیلی کلی هستند، اما تأثیرات بسیار مثبتی بر روی بچه‌ها و به خصوص نوجوانان دارند.

یکی از نکات، ستایش کردن آن ها برای رفتارهای بسیار خاص است. قاعده ی کلی من در هنگام ستایش یک نوجوان این است که از یک یا دو جمله برای رفتار خاص او استفاده می کنم. در مقابل، هنگامی که رفتار نامناسب یک نوجوان را توصیف می‌کنید، تنها از یک جمله ی مختصر استفاده کنید. یک مثال از ستایش مؤثر والدین این است که بگویند: «من از اینکه مشق شب گذشته ی خود را تمام کردی و همچنین ۲۰ دقیقه به برادرت در املایش کمک کردی، تشکر می‌کنم.»

ستایش و سپاسگزاری کردن، یکی از قدرتمندترین ابزار در هنگام درگیر شدن با نوجوانان است. من با بچه‌ها در تمام زمینه‌ها کار کرده‌ام و معتقدم که ستایش و قدردانی، معجزه می کند.

کلمات کلیدی : , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *