روش بازاریابی در فیس بوک

۱۹ خرداد ۱۳۹۴ بهره‌وری , تکنولوژی , کار بازدید : 72

بازاریابی بدون یک استراتژی روشن، مانند راندن یک ماشین در حالتی است که یک روزنامه در شیشه ی جلوی اتومبیل چسبیده شده باشد. بدون شک، با این شیوه شما نمی توانید به مسیرتان پایان دهید. «فیس بوک»، با حدود ۱٫۳۵ میلیارد کاربر، بزرگ ترین شبکه ی رسانه های اجتماعی در جهان است. این بدان معنا است که اگر شما یک برنامه در ذهن نداشته باشید، پولتان را از دست می دهید و از مخاطبانی که می توانند کلید موفقیت شما باشند، چشم پوشی می کنید. در واقع، بازاریابان اغلب بدون داشتن یک استراتژی بسیار گسترده، در «فیس بوک» هدف گذاری نمی کنند. اگر می خواهید موفق شوید، باید در مورد مخاطبان خود نکات زیادی را بدانید. برای این کار، نیاز به تمرین کردن دارید. به این ترتیب، شما می توانید بر گروه مشتریان خاص خود، بیشتر تمرکز کنید. در این جا چهار نکته وجود دارد که بازاریابی فیس بوک، شما را به سطح بالاتری می برد:

۱- بر روی یک موضوع و در یک زمان تمرکز کنید

انرژی خود را در مورد یک موضوع و یک بخش خاص، بگذارید و بر روی بازار هدف ایده آل آن تمرکز کنید. در این روش باید از خود بپرسید که « مشکل شماره ۱ در مورد بازار هدف من چیست». یک محصول که مشکل را حل می کند انتخاب کنید و به مشتری انتخاب شده و ایده آل خود بفروشید. با این روش، شما می توانید تبلیغات، ایمیل ها و پیگیری های خود را بهینه سازی کنید. به عنوان مثال، تبلیغات شرکت «مک دونالد» برای رسیدن به هدف های خاص خود، با توجه به نیازهای مشتریان رفتار می کند و برنامه های خود را براساس آن طراحی می کند. به عنوان مثال، تبلیغات «رونالد مک دونالد»، با هدف جذب مشتریان جوان و کودکان انجام می شود. از سوی دیگر، تبلیغاتی که برای صبحانه انجام می شود، باید به گونه ای باشد که بزرگسالان را به سمت خود جذب کند.

۲- نخست با محصول نهایی شروع کنید

ستون فقرات استراتژی شما باید مانند یک آهن ربای سربی قوی و یا هر چیزی که بتواند در ازای آدرس ایمیل یک شخص ارائه شود، قوی و موثر باشد. محتوای رایگان مانند «Webinar» ها یا مجموعه های ویدئویی، مشتریان جدید را جذب می کند  و به شما کمک می کند تا رابطه ای که برای فروش به آن نیاز دارید را بسازید. برای ایجاد موثرترین آهن ربای سربی، نیاز دارید تا محصول نهایی خود را در ذهن مجسم کنید. آن چه می فروشید و مشکلی که در سر راه فروش محصول شما وجود دارد را تعیین و سعی کنید که آن را حل کنید. از چالش ها و نیازهای مشتریان بالقوه ی خود، برای ایجاد یک آهن ربای سربی که مشکلات شما را رفع می کند، استفاده کنید. سپس می توانید بر روی تعیین جذاب ترین تبلیغ برای مشتریان خود، کارکنید.

۳- پیگیری و رسیدن به نتیجه

این چرخه ی فروش در بازاریابی فیس بوک و شیوه ی تبلیغاتی آن، به طور معمول زمان بر است. این زمان می تواند بین ۳۰،  ۶۰ و یا حتی  ۹۰ روز متغیر باشد. به یاد داشته باشید که اگر شما به اندازه ی کافی کارها و شیوه های درست را پیگیری نکنید، پولی هم کسب نخواهید کرد. پس از این که مشتریان بالقوه به آهن ربای سربی شما دسترسی پیدا می کنند، باید با یک سری ایمیل، آن ها را پیگیری کنید. موثر ترین راه برای جمع آوری آدرس های ایمیل، استفاده از صفحات، درخواست بازدید برای عضویت در خبرنامه و یا به روز رسانی ایمیل است. بهترین انتخاب، به محصول و یا خدمات شما وابسته می باشد. به پیگیری خود ادامه دهید. اگر آن ها تغییر نمی کنند، یک نظرسنجی تدوین و ارسال کنید و در آن بپرسید که چرا آن ها تصمیم به خرید ندارند. مطالعات موردی انجام دهید. به خواندن مقالاتی که توضیح می دهد چرا محصول و یا خدمات شما ارزش دارند، بپردازید. تعیین کنید که چه چیزی می تواند در این راه، به آن ها کمک کند و با این شیوه به عدم تمایل آن ها به خرید، پاسخ دهید. شاید محصول شما قادر به رسیدگی به مشکلات آن ها باشد، اما شما آن را در موقعیت نادرستی قرار می دهید. با آن اطلاعات با ارزشی که در طول فرآیند پیگیری جمع آوری کرده اید، می توانید فروش جاری خود را شروع کنید و بر روی فرصت های فروش آینده، سرمایه گذاری کنید.

۴- ظهور، تکرار و بهینه سازی

هنگامی که در مورد یک موضوع خاص به نتیجه رسیدید، می توانید همان موفقیت را در موردهای متعدد نیز تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که نتایج  را پیگیری می کنید. این کار شما را مطمئن می کند که چه تبلیغات، محتوا و آهن ربایی برای محصولات شما بیشتر موثر است. روشن ترین مسیر برای موفقیت در فیس بوک، شامل توسعه ی یک استراتژی با یک نتیجه ی از پیش تعریف شده است. بازاریابی در فیس بوک مانند درخواست مساعدت است: فقط بعد از این که چیزی داده اید و اعتماد جذب کرده اید، می توانید درخواست خود را بیان کنید.

کلمات کلیدی : , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *