آیا وقت آن رسیده که در کارتان تغییری ایجاد کنید

۱۵ خرداد ۱۳۹۴ بهره‌وری , کار بازدید : 54

هیچ احساسی مانند این نیست که هر روز هیجان زده، کاری را شروع کنید که عاشقش هستید. اما چه اتفاقی می افتد که باعث می شود گام بزرگی که به سوی ایجاد شغلی آینده دار برداشته بودید، به ناگاه و به شدت دچار تزلزل شود؟ ناگهان، حس غم و ناراحتی شما را در بر می گیرد و احساس می کنید که در مورد مسیر شغلی فعلی تان مطمئن نیستید. زمانی که کار خود را فقط «شغل» بدانید، مسائل بسیاری پس از آن اتفاق می افتد که حتی متوجه آن نیز نمی شوید. این دیدگاه، می تواند به نوبه ی خود، شما را به فردی کاملاً متفاوت از فردی که در آغاز زندگی حرفه ای خود بوده اید، بدل کند. شما نه تنها اهداف اولیه ی خود را از دست می دهید، بلکه ناآگاهانه آینده ی حرفه ای خود را نیز به خطر می اندازید. در این مقاله به نشانه هایی اشاره می کنیم که آینده ی حرفه ای شما را با مشکل مواجه می کنند.

۱- دیگر نسبت به شروع پروژه های جدید هیجان زده نیستید

انجام پروژه های جدید، راه بسیار خوبی برای یادگیری و رهبری شما در کارتان است. اگر پروژه ی دیگر برای شما  کم ارزش است و فقط به معنای کار بیشتر با حقوق و دستمزد متوسط است، نشانه ی این است که از کار خود ناراضی هستید. وقتی علاقه ی خود را به آن چه انجام می دهید از دست می دهید، این بی علاقگی کاملاً در کار شما دیده می شود و بر روی کار حرفه ای شما تأثیر منفی خواهد داشت.

۲- فقط کار را انجام می دهید

اگر هر روز از خواب بیدار می شوید، به محل کار می روید، قهوه می نوشید، به نامه هایتان پاسخ می دهید و همچون یک روز عادی به خانه برمی گردید، بدون شک در این وسط چیزی در حال نابودی است و آن چیزی نیست جز مشارکت فعالتان. آیا فقط روز را می گذرانید و حتی می توانید کار خود را با چشمان بسته نیز انجام دهید؟ اگر پاسخ این سوال «بله» است، پس زمان آن رسیده است تا مجدداً شغل خود را ارزیابی کنید. شغلی که در آن فقط کار خود را انجام می دهید. این کار برای یک روبات شغل خیلی خوبی است، ولی نه برای شما. شما روبات نیستید. باید شغلی داشته باشید که روزانه شما را به چالش بکشاند، مغز شما را هوشیار نگه دارد و شما را وادار به ریسک کردن کند. این شغل باید در توانایی های شما برای ایجاد ایده هایی جهت بهبود وضعیت شغلی تان، تغییر ایجاد نماید تا منجر به رشدتان شود.

۳- حقوق و دستمزد کم، حس رقابت سالم را از شما می گیرد

ماندن در یک شغل بدون آینده، نه تنها به حرفه ی شما ضرر می زند بلکه از لحاظ مالی نیز به شما ضرر می رساند. خبرنگار مجله ی «فوربس»، «کامرون کنگ»، مقاله ای به این مضمون به چاپ رساند که کارکنانی که در یک  شرکت مانده بودند، ۵۰٪ کم تر از کسانی که شغل خود را عوض کرده بودند درآمد مالی داشتند. این بدان معنی است که با ماندن در یک شغل و دریافت متوسط ۲۰ درصد افزایش حقوق، فرصت کسب درآمد بیشتر را از خود می گیرید. گاهی اوقات ترس از تغییر مداوم شغل، تصمیم گیری را دشوار می سازد. اما ماندن در شغلی که نشانی از رشد مالی و حرفه ای ندارد، شما را در وضعیت نابسامانی قرار می دهد و حس رقابت در صنعت را از شما می گیرد.

۴- کاری را انجام می دهید که همیشه انجام می دادید

شغل شما باید فرصت مداومی به شما بدهد و شما را به چالش بکشد. اگر در شغلی به چالش کشیده نشوید، به سختی در آن کار پیشرفت می کنید. اگر در کارتان بیش از حد راحت باشید، هیچ رشدی در زندگی حرفه ای نخواهید کرد. سعی کنید کارهای جدیدی را انجام دهید و به دنبال راه هایی برای بهبود روند فعلی خود باشید. اگر مهارت های جدیدی یاد نگیرید و یا نقش جدیدی در شغل تان نداشته باشید، با تشکر و قدردانی بیجا و ارتقای شغلی نامناسب، آینده ی خود را در خطر می اندازید.

۵- همیشه شاکی هستید

آیا می دانید که  «بدخلقی»، یکی از عوارض جانبی نارضایتی از شغل است؟ شاید اصلاً متوجه تغییر در رفتار و خلق و خوی خود نشوید، اما همکاران و دوستان شما متوجه این تغییر شما خواهند شد. طبیعی است هر از گاهی از مسائل شغلی دلتان پر باشد و از آن صحبت کنید. اما مطمئن شوید که این نارضایتی تاثیر منفی  بر روی کسب و کار و روابط شخصی شما نمی گذارد. شکایت مداوم، ممکن است دیگران را از همکاری با شما منصرف کند.

۶- شما در بالاترین درجات شغلی خود نیستید

وقتی حرفه ای پر رونق دارید، احتمال آشنایی شما با فن آوری ها، استانداردها و اصول جدید بیشتر است، زیرا این موضوع، بخش مهمی از شغل تان است. به دنبال فرصت هایی برای تمرین فرصت های جدید باشید. حتی اگر باید آن را خارج از محل کار خود انجام دهید. اگر شغل شما با تکنولوژی های جدید و مدرن همساز نباشد، براساس استانداردهای فعلی صنعت، در معرض عقب ماندگی هستید.

۷- از بهترین مهارت های خود استفاده نمی کنید

شغل شما باید این فرصت را به شما بدهد تا مهارت های خود را افزایش دهید و از آن ها استفاده کنید. مثلاً، اگر فردی هستید که در تمام طول روز، با حداقل تماس با دیگر افراد با کامپیوتر کار می کنید، خیلی از مهارت های شما استفاده نشده است. همیشه برخی از جنبه های شغلی هستند که دوست نخواهید داشت، اما مطمئن شوید که آن ها بیشترین مهارت شما را به کار می گیرند، به طوری که با توجه به این مهارت ها می توانید لیست قابل توجهی از برجسته ترین شغل ها را داشته باشید. در غیر این صورت، شما توانایی های خود را برای کسب دستاوردهای زیادی که شما را فردی منحصر می کند، به خطر می اندازید.

۸- شما با کارهای روزانه، اشتباهات کوچکی می کنید

هشدار این که اگر شغل تان شما را به مرز دیوانگی می رساند، دچار اشتباه می شوید. مطمئناً همه اشتباه می کنند اما اگر ناامید باشید، اشتباه بیشتری خواهید کرد. شاید این امر به خاطر تنفر از کارهای خسته کننده و نه به خاطر سازماندهی یک جلسه ی دیگر و یا ارائه ی یک گزارش دیگر باشد. تا حد امکان زیاد به آن فکر نکنید و آن را فقط امری آزار دهنده ببینید، اما این اشتباهات ممکن است به طور منفی بر چگونگی دید مدیر و همکارانتان در مورد توانایی های شما تاثیر گذار باشد.

۹- با مدیر خود مبارزه می کنید

یک مدیر می تواند کار شما را آسان کند و یا آن را به جهنم تبدیل کند. وقتی مدیرتان فاقد مهارت های خوب رهبری باشد، انجام صحیح شغل برای شما چالشی بزرگ می شود و استرس فراوانی را ایجاد می کند. مدیر کسی است که مسیر حرفه ای کار را به شما نشان می دهد و شما را در هنگام نیاز راهنمایی می کند. اگر بدانید که عدم رهبری منجر به دعوای مداوم می شود، یک علامت هشدار دهنده است که عملکرد شغلی شما  به حق و یا به نادرستی  زیر سوال خواهد رفت. تنش با مدیر، بر زندگی حرفه ای شما و بر ارزیابی شغلی شما تاثیر می گذارد.

۱۰- به خودتان شک دارید

بزرگ ترین ضربه ای که با ماندن در یک شغل اشتباه می خورید این است که در نهایت، اعتماد به نفس شما از بین می رود. با گذشت زمان، سؤالاتی درباره ی خودتان می پرسید که هرگز از عملکرد و گفته هایتان نمی پرسیدید. کم کم، در وضعیت نادرستی گرفتار می شوید و با خود فکر می کنید که آیا داشتن یک مدیر وحشتناک، همکاران سخت گیر و یک شغل بدون آینده، جزو وظایف من است. ناگهان، حس می کنید که شغل تان دیگر به رشد و توانایی های شما کمک نمی کند و زمان آن رسیده است که به فکر تغییرش باشید.

شما نیز نظر خود را در مورد شغل مود علاقه و کارتان برای ما بنویسید.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *