با این جملات الهام بخش، ازدواجی با دوام و شاد داشته باشید

۵ مرداد ۱۳۹۴ روابط , سبک زندگی بازدید : 111
ازدواجی با دوام و شاد

ازدواجی با دوام و شاد

آیا همسر دلخواه تان را پیدا کرده اید و او به شما پیشنهاد ازدواج داده است؟ شاید به تازگی «بله» را گفته اید و ازدواج کرده اید و یا این که چند سالی می شود که متاهل شده اید. با توجه به نرخ بالای طلاق و عدم ثبات زندگی، اکثر مزدوجین می خواهند بدانند که چه طور ازدواجشان می تواند دوام داشته باشد و شادی زندگی شان مادام العمر شود.

اگر از زوج هایی که ازدواج موفق و شادی داشته اند اسرار و عوامل موفقیت شان را بپرسید، می بینید که آن ها را به حیطه های ارتباط و گفت و گو، احترام، قدردانی، پذیرش، اعتماد و دوستی تأکید دارند.

این ده جمله ی نقل قول را بررسی کنید و ببینید آیا ازدواج شما هم شامل یکی از این موارد می شود:

۱ – موفقیت در ازدواج، فقط منحصر به پیدا کردن فرد مناسب و درست نیست، بلکه اول خود و شخصیت تان بایستی درست و مناسب باشد. «بارنت بروکنر»

راز پیدا کردن عشق مادام العمر و حقیقی، این است که خود به عشقی که در جست و جویش هستید تبدیل شوید. اگر خواهان کسی هستید که عاشق تان بشود، به شما اعتماد کند و قدردان تان باشد، پس خود شما، اول از همه باید یاد بگیرید که به خودتان عشق بورزید، اعتماد کنید و قدردان خودتان باشید. چرا؟ زیرا ما با نحوه ی رفتار خودمان با دیگران، به آن ها می آموزیم که چگونه با ما رفتار کنند. عشق زندگی خودتان شوید، آنگاه عشق زندگی تان شما را پیدا خواهد کرد.

۲ – اگر اکثر بحث و مرافعه هایتان شروع آرامی دارد، احتمال زیاد ازدواج پایدار و شادی خواهید داشت. «جان گاتن»

موقع بحث و مرافعه، به جای این که مثل یک حیوان دو حرفی به هم بپرید، با بیان حرف هایی که نشان می دهد قدردان عشق تان هستید، مخالفت خود را ابراز کنید. همیشه در ابراز مخالفت، سعی کنید میانه ی گفت و گو را داشته باشید و ضمن حفظ آرامش خود، روی مشکل و عدم توافق متمرکز شوید. اگر بخواهید در مورد موافقت و یا مخالفت با موضوعی با کلمات زشت و توهین آمیز همسرتان را مورد خطاب قرار دهید، رسیدن به نتیجه ای موفقیت آمیز بعید به نظر می رسد.

 

۳ – هر داستان عاشقانه ای زیبا است، اما داستان عاشقانه ی خودمان را بیشتر دوست دارم. «ناشناس»

مقایسه حقیقتا دزد شادی است و وقتی که زوجین شروع به مقایسه ی ازدواج و داستان عاشقانه یشان با دیگران و یا داستان های فیلم های هالیوودی می کنند، ممکن است نیمی از زوجین احساس بدبختی کنند. به خاطر داشته باشید که همه ی ما عادت داریم که مرغ همسایه را غاز ببینیم. پس سعی کنید درخت عشق خود را آبیاری و از او مراقبت کنید و تنها داستان عشق خود را گرامی بدارید.

۴ – همه ی سردی و ناشادی ازدواج ها، به خاطر نبود عشق نیست، بلکه به خاطر کمبود صمیمیت و رفاقت است. «فردریک نیچه»

 صحبت های درگوشی، داشتن زمانی برای تفریح و بازی با یکدیگر، همه ی این ها برای ایجاد صمیمیت از دست رفته و یا رو به زوال مؤثر نیستند. هم جذاب و سرگرم کننده باشید و هم در سرگرمی ها مشارکت کنید. ابراز عشق و صمیمیت، نبایستی بلافاصله بعد از «بله گفتن» به اتمام برسد. زمانی می توانید از پستی و بلندی های زندگی موفق بیرون آیید که سرتان را بالا بگیرید و بدانید در کنار همسر و در واقع بهترین رفیق تان هستید.

۵ – اکثر ازدواج ها زمانی بهتر خواهند بود که زن و شوهر درک درست و روشنی از هم داشته باشند و همراه و پشتیبان هم باشند. «زیگ زیگلار»

زمانی که «بله» می گویید، نیروهایتان را یکی می کنید، دستان تان را به هم می دهید و در قالب یک زوج، مسیر زندگی را طی می کنید. وقتی که وقایع دنیای بیرون نظیر بچه ها، پول، روابط خانوادگی، روابط دوستانه، مالکیت خانه سعی می کنند حباب عشق شما را بترکانند و بین شما جدایی بیافکنند، به خاطر داشته باشید که شما در وهله ی اول و همیشه باید همراه و پشتیبان هم باشید.

           

۶ – پیگلت فهمید که اگر چه یک قلب خیلی کوچولو داره، اما به جاش خیلی شکرگزار و قدردان هست. «انیمیشن وینی دپو»

چه طور می توان دوست داشت؟ اجازه بده که راه های دوست داشتن را بشمارم! قدردان باشید. قدرشناسی را با قدردانی روزمره آغاز کنید. هر چه قلب هایتان را از قدرشناسی پر کنید، از بار منفی انتقاد می کاهید. این شیوه باعث می شود وقتی که محیط خانه و یا کار پیچیده و سخت می شود و یا معشوق تان کاملا سهوا، احساسات شما را جریحه دار می کند، کم تر آسیب روحی ببینید.

 

۷ – شادی حاضر و آماده نیست، بلکه آن از دل اعمال و رفتارهای خودتان بیرون می آید. «دالای لاما»

شادی و شاد بودن مسؤولیت شما است. همسرتان هم مسؤول شادمانی خودش است. اشتباهی که این جا نباید پیش بیاید، این است که عشق زندگی تان هیچ مسؤولیتی برای شادی شما ندارد. در واقع همسر شما به افزایش شادمانی تان کمک می کند.

 

۸ – زمزمه ی تو در قلبم هست نه در گوش هایم، تو به روح و جانم بوسه می زنی نه بر لبانم. «جودی گارلند»

به مدت ۳۰ روز پیاپی، هنر بوسه ی ۳۰ ثانیه ای را تمرین کنید. عمل بوسیدن باعث کاهش اضطراب می شود و بی نظمی ها و آشوب های ذهنی شما را متوقف می کند. بوسه موجب افزایش قابل توجه در میزان هورمون آرامش بخش، «اکسی توکسین»، می شود.

البته از به آغوش کشیدن عشق زندگی تان غفلت نورزید. در آغوش گرفتن، حقیقتا احساس گرمی بخشی را ایجاد می کند، از استرس و تنش می کاهد و روی هم رفته احساس آرامش را فراهم می آورد.

۹ – تا زمانی ارتباط خوبی با شوهرتان خواهید داشت که نخواهید او را عوض کنید و زمانی که تصمیم به عوض کردن او بر حسب انتظارات تان گرفتید، دیگر او فردی که می شناختید نخواهد بود . «بایرون کتی»

برای این که همیشه با همسرتان بمانید، به او اجازه بدهید که همان مردی که هست همیشه بماند. اعتقاد به این تفکر که همیشه باید عشق زندگی تان را متناسب با انتظارات تان تغییر دهید، توهمی بیش نیست. زمانی که به همدیگر این امکان را می دهیم که سوای از حسادت، تکبر و یا خشم، همانی که هستیم بمانیم، آن گاه روابط زناشویی ما به سمت اعتماد؛ قدردانی و عشق می رود.

۱۰ – و اما کمی از با هم بودن فاصله بگیرید و بگذارید رایحه ی آرامش بخشی در فضای بین شما بوزد. عاشق یکدیگر باشید، ولی خود را مقید و اسیر این عشق نکنید؛ بگذارید بین ساحل های زندگی تان دریایی مواج در جریان باشد. «جبران خلیل جبران»

این که آغاز و پایان احساسات همسرتان در کدام نقطه است، را بفهمید و درک کنید. شما یک فرد کامل هستید نه نیمه ی تکامل یافته از فردی دیگر. شما قطعه ی گمشده ای از پازل شخصیت و زندگی فرد دیگری نیستید. علایق و آرزوهای خودتان را دنبال کنید و به عشق زندگی تان هم اجازه دهید که به همین شیوه مسیر زندگی اش را طی کند. حفظ و پایداری ازدواج تان، وجود کامل هر دوی شما را می طلبد تا در کنار هم نیرویی قوی و تاثیرگذار را داشته باشید.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *