بهترین تمرین های روزانه برای رهایی از استرس

۳۱ تیر ۱۳۹۴ تناسب اندام , سبک زندگی بازدید : 152
بهترین تمرین های روزانه برای رهایی از استرس

بهترین تمرین های روزانه برای رهایی از استرس

احتمالات همیشه وجود دارند، کسی نمی تواند بگوید فلان تمرین برای از بین بردن استرس کاملاً مفید است. اما در اینجا موضوعی هست: شما می توانید استرس تان را بسیار کاهش دهید و کاری کنید این کاهش بیشتر دوام پیدا کند اگر تمرین های روزانه را با نوع شخصیت تان وفق دهید.

بنا به گفته دکتر “استیو ادواردز” استادیار دانشگاه دولتی “اوکلاهاما” در رشته روانشناسی ورزش، بهبود روانی ناشی از پیروی برنامه ای که از انجامش لذت می برید بسیار بیشتر از پاداشی است که از هر جلسه تمرین دریافت می کنید.

“ادواردز” شخصیت های ورزشی را به ۶ گروه متمایز تقسیم می کند. از میان شخصیت های زیر شخصیت ورزشی خود را بیابید و سپس از راهکارهای ارائه شده پیروی کنید تا در نهایت به احساس سبکبالی و راحتی برسید.

۱ – شخصیت هنر دوست

 جنبه هنروری ورزش و تمرین موجب موفقیت شماست.

خودتان را ارزیابی کنید

آینه های باشگاه به شما نشان می دهند که چه موقع بدنتان در حال خارج شدن از فرم است و یا چه موقع  دارید کارتان را خوب انجام می دهید و این تنش شما را مهار می کند. “ادواردز” می گوید، “به عقیده برخی خودبینی اینجا بیداد می کند، اما این یک ارزیابی کامل از توانایی بدن است.”

در یک مهارت ورزشی تخصص کسب کنید

در هر ورزشی که فکر می کنید به مهارت نیاز دارد شرکت کنید. صدای شیرین ضربه قهرمانی ، صدای ضربه زدن به توپ تنیس، صدای پر طنین سرو توپ توسط یک برنده، همه و همه حواس شما را ارضا می کند و منجر به کاهش استرس می شود.

۲ – شخصیت ماجراجو

برای شوق به شتاب و تحرک ورزش می کنید.

کمی چاشنی خطر به دویدن هایتان بیافزایید

هنگام عبور از پله های ورزشگاه بالا و پایین بپرید تا خسته شوید. استرس زیاد خطرناک است: هر چه بیشتر می روید گول زننده تر می شود. اگر شلوغ کاری کنید ممکن است به طرز ناخوشایندی زمین بخورید. اگر هم ورزشگاهی در آن نزدیکی نیست می توانید روی یک زمین ناهموار بدوید.

به آهستگی هدفتان را دنبال کنید

در هر وعده ورزشی از انجام ۳ ست که ۱۲ تکرار دارد بپرهیزید؛ در این روش هیچ چالشی وجود ندارد. ست های بیشتر با تکرار کمتر انجام دهید و در ورزش های سنگین وزنه هایی بزنید که حداکثر یک دور تکرار دارند مانند: راستبرداری، وزنه برداری یکضرب المانی و پرس سینه. سپس فشار کار را با حرکت های قدرتی مانند کلاغ پر که پر ریسک تر به نظر می رسد کم کنید.

۳ – شخصیت فعال اجتماعی

احساس دوستی و اعتماد حاصل از ورزش کردن با دیگران را می پسندید.

به یک گروه بپیوندید

برای شما تنهایی تمرین کردن عذاب الیم است و بیشتر موجب اضطراب تان می شود. پس برنامه هایتان را حول فعالیت های گروهی و ورزش های تیمی بچینید. در یک باشگاه دوچرخه سواری و یا دو باشگاه عضو شوید. اگر هم از قبل عضو باشگاه هستید یک برنامه ورزشی ترتیب دهید.

تمرینات تان را تغییر دهید

اگر تمام فعالیت های خود را پر جنب و جوش تر کنید دیگر هنگام تنهایی کمتر مشقت می کشید. تمرینات خود را با رفتن به زمین گلف شروع کنید و یا به برنامه یک باشگاه بپیوندید و دوستانتان را نیز با خود همراه کنید.

۴ – شخصیت مرگ هراس 

شما ورزش می کنید تا سالم بمانید اما در عین حال دوست داشتید راهی آسان تر هم وجود می داشت.

زیاد سخت نگیرید

هر چه تمرینات راحت تر باشند بیشتر لذت می برید و لذت بیشتر برابر است با رهایی بیشتر از شرّ استرس. پس وزنه های متوسط بزنید و در تعداد تکرارها اعتدال را رعایت کنید. فقط حواستان باشد دوره استراحت تان را کوتاه نگه دارید تا عضله سازی تان را به حداکثر برسانید.

حواس خود را پرت کنید

دکتر “کوین بروک” استادیار دانشگاه “جورجیا” در رشته روانشناسی ورزش می گوید: “تمرینات خود را با آنچه برایتان آرامش بخش است مانند مطالعه، تماشای تلوزیون و گوش دادن به آهنگ ادغام کنید.” آنچه آرامتان می کند موجب تمرکز بیشترتان می شود (مانند آهنگ های خوب) و آنچه مایه ی آزارتان است (مانند تردمیل) از تمرکز شما می کاهد.

۵ – شخصیت افراطی

شما خود را ملزم به انجام تمرینات روزانه می دانید.

به بدنتان شوک وارد کنید

“بروک” می گوید می توانید با رویکرد بخت آزمایی به عضله سازی ادامه دهید و از برنامه های یکنواخت آزار دهنده اجتناب کنید. قبل از آغاز تمرینات، یک پوستر بدنسازی و تعدادی ورق کاغذ تهیه کنید. نام هر تمرین که مخصوص بخش خاصی از بدن است را ذیل آن بنویسید و سپس کاغذ ها را به قید قرعه از یک کلاه خارج کنید.

از ساعت ازدحام و شلوغی بپرهیزید

منتظر ماندن در صف برای رسیدن به جایگاه وزنه برداری با هدف تناسب اندام شما تداخل دارد. پس توپ بدنسازی را بردارید. اگر امروز نوبت ورزش بالاتنه است ۲ تا ۳ ست شنا با توپ بدنسازی انجام دهید البته تا زمانیکه توپ از کنترل تان خارج شود. اگر هم نوبت ورزش پایین تنه است ۲ تا ۳ ست چمباتمه ایستاده با توپ بدنسازی بزنید: کنار دیوار بایستید و توپ را بین دیوار و کمرتان قرار دهید حالا چمباتمه بزنید و همزمان که به سمت پایین خم می شوید توپ را نیز با پشت تان غلت دهید.

۶ – شخصیت پر انرژی

هدف شما از آمدن به باشگاه تخلیه انرژیست

به وعده ناهار تان آهن بیافزایید

هر چه کمتر ورزش کنید بیشتر دچار استرس می شوید. حتما ورزش و تمرین را در برنامه روزانه تان بگنجانید. اگر هم برایتان مقدور است حدود ساعت ۲ نیمه شب درست پس از متفرق شدن افراد پس از صرف شام به باشگاه بروید و زودتر کارتان را به اتمام برسانید.

همیشه راکت هایتان را در دسترس داشته باشید

با قرار دادن ساک باشگاه و سایر لوازم ورزشی در داخل ماشین و یا زیر میز کار، می توانید هر زمان که احساس نیاز کردید به تمرین بپردازید. این کار همچنین به دامنه فعالیت های شما تنوع می بخشد. اگر مشغول رانندگی در حاشیه یک پارک هستید ممکن است یک دوی سریع برایتان نشاط آور باشد پس می توانید کفش های ورزشی تان را بردارید و دست به کار شوید.

کلمات کلیدی : , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *