برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان بدون کامپیوتر

۱۵ خرداد ۱۳۹۴ خانواده , سبک زندگی بازدید : 112

برنامه های کامپیوتری در همه جا وجود دارد، در بازی های الکترونیکی، وب سایت ها و حتی در سوپر مارکت ها. حتی اگر نتوانید آن ها را ببینید، برنامه های کامپیوتری بخش بزرگی از دنیای ما شده است، به همین دلیل است که معرفی قوانین کلیدی علم کامپیوتر به کودکان از سنین پایین مهم است. مفاهیم واقعی در هدف برنامه نویسی کامپیوتر بسیار ساده است و می تواند به چند بخش تقسیم شود که در ادامه به آن اشاره شده است:

– دریافت ورودی و انجام یک سری کار با آن. (مثل فشار دادن یک دکمه و ساختن یک زنگ در و یا گرفتن یک شماره و ضرب آن با خودش)
– انجام دنباله ای از وظایف برای دستیابی به اهداف پیچیده تر.
– تکرار یک دنباله از وظایف بارها و بارها در برنامه تا رسیدن به هدف مطلوب.

برنامه نویسی در زمانی که می خواهیم به وضعیتی دست یابیم که در آن عوامل درست کار نمی کنند یا یک سری امور غیرمنتظره اتفاق می افتد، پیچیده تر خواهد بود.

برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی یعنی ارائه فرمان هایی به یک کامپیوتر، برای دریافت پاسخی که از آن می خواهید. برنامه نویسان کامپیوتر برای نوشتن برنامه های کامپیوتری از زبان های مختلفی استفاده می کنند. من به شما توصیه نمی کنم تا به کودک پیش دبستانی خودتان یاد دهید که با جاوا (برنامه) بنویسد، اما اصول اساسی برنامه نویسی برای تمام زبان های برنامه نویسی یکسان است و ما می توانیم کارهایی برای تشویق کودکان از سنین پایین انجام دهیم تا نیازهای فکری برنامه نویسان را بیاموزند.

چه طور تفکر منطقی را تشویق کنید

– کودکان را برای سوال پرسیدن تشویق کنید و خلاقیت آن ها را پرورش دهید.
– به جای آن که به سادگی آن ها را قانع کنید، دلایلی موجود در پشت پاسخی که به سوال آن ها داده اید، را برایشان توضیح دهید.
– دلایل تعصب را در نظر بگیرید. آیا دلیل این که بعضی ها مایلند تا به یک روش فکر کنند و بعضی ها به روشی متفاوت از آن ها، تعصب است؟
– از کودکان بخواهید تا توضیحات و راه حل های بیشتری را با مزایا و معایب آن ها  ارائه دهند.
– کودکان را برای دادن راه حل تشویق کنید و با زبان خودشان به آن ها پاسخ دهید.

طراحی و اجرای  آزمایش های علمی یک راه عالی برای تمرین موارد بالاست.

فعالیت هایی برای کودکان ۲ تا ۴ سال

بلوک های خانه سازی یک اسباب بازی عالی آموزشی است. آن ها را روی هم بچینید و کودک را تشویق کنید تا آن ها را بشمارد. با استفاده از بلوک ها، برج هایی با ارتفاع متفاوت بسازید و از کودک بخواهید تا بگوید در کدام برج بیشترین بلوک استفاده شده است. از آن ها زیاد سوال بپرسید و از کودک بخواهید تا از تجارب گذشته و منطقش برای پاسخ دادن به آن چه مشاهده می کند، استفاده کند. با تمرین و تکرار الگوهایی را می سازد، شما می توانید از بلوک های خانه سازی، «LEGO» (لگوهای خانه سازی)، اسباب بازی های کوچک، اشکال و یا ساختن یک گردنبند با ماکارونی های رنگی استفاده کنید. وزن  و اندازه را با آن ها کار کنید. برای مثال از آن ها بخواهید تا در بین چند شیء، بگوید کدام سنگین تر است و یا کدام فرد قد بلند تر است.

فعالیت هایی برای کودکان 2 تا 4 سال

فعالیت هایی برای کودکان ۲ تا ۴ سال

با  LEGO (لگوهای خانه سازی)، مدل های کوچکی بسازید و از کودکان بخواهید تا درست مثل آن چیزی را که شما ساخته اید را بازسازی کنند.

فعالیت هایی برای کودکان ۵ تا ۷ سال

طبقه بندی و دسته بندی را با آن ها تمرین کنید. ما یک روش دسته بندی آبنبات داریم که می توانید از آن استفاده کنید. چه طور است تا از جمع آوری و سازمان دهی داده ها در یک نمودار میله ای لگو (LEGO)، استفاده کنید؟

فعالیت هایی برای کودکان 5 تا 7 سال

فعالیت هایی برای کودکان ۵ تا ۷ سال

طراحی و رمز گشایی کدها، یک فعالیت سرگرم کننده و استدلالی است. حروف را با اعداد جایگزین کنید. الفبا را جا به جا کنید و یا از نشانه ها استفاده کنید. این رمز گشایی جاسوسی، برای پسرهای با استعدادی که به رمز گشایی علاقه دارند طراحی شده است. همین دستورالعمل را با استفاده از لگو و یا دیگر اسباب بازی های خانه سازی امتحان کنید. تلاش کنید تا الگوهایی بسازید و باز هم با استفاده از لگو، سرگرمی های بیشتری ایجاد کنید.

فعالیت هایی برای کودکان 5 تا 7 سال

فعالیت هایی برای کودکان ۵ تا ۷ سال

فرضیه هایی را آزمایش کنید، این آزمایش ها یک نقطه ی شروع خوب هستند. حتی می تواند توپ های فنری بافته شده و یا رشد سیب زمینی های کثیف باشد. دقت کنید که چه موادی بیشتر خاصیت جذب آب را دارند و یا ضد آب هستند.

ایده های بیرون از خانه

یک بازی با تکه های چوب، بازی بی هزینه و جالبی است. هر نفر یک چوب انتخاب می کند، آن ها را هم زمان در یک مسیر به حرکت در می آورید و حدس می زنید کدام یک سریع تر حرکت کرده است. آیا هیچ مانعی در مسیر بوده است؟ چوب ها را مقایسه کنید. با استفاده از سایز برگ ها و میوه های کاج، آیا می توانید یک الگو بسازید؟ وزن کدام یک بیشتر است؟ با اسکوتر و به صورت علمی آن ها را بررسی کنید که کدام یک  از چوب ها، به دورترین مکان یک تپه افتاده است.

ایده های بیرون از خانه

ایده های بیرون از خانه

بازی های روی صفحه، برای تقویت مهارت های برنامه ریزی و استدلال

بازی های مختلفی وجود دارد که با انجام آن ها می توان مهارت های برنامه ریزی و استدلال را در کودک خود تقویت کرد. از آن جمله می توان به بازی های زیر اشاره کرد:

نقطه بازی
دومینو
چکرز
منوپولی
فکر بکر

گسترش وظایف برای کودکان بزرگ تر

مهارت نوشتن را با آن ها تمرین کنید. من هنوز روی این مسأله وقت زیادی نگذاشته ام، اما (نرم افزارهای) «kodu» ،«ScratchT» و «Kids Ruby» برای شروع مناسب هستند. «Barlays» همچنین یک سری کد رایگان را برای کودکان ارائه داده است و همین طور یک منطقه ی بازی آنلاین برای کودکان دارد تا دست آن ها به برنامه نویسی عادت کند.

برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان  بدون کامپیوتر

برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان بدون کامپیوتر

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *