۷ دلیل برای اینکه بدانید همین الان ترک کردن فیسبوک به نفع شماست

۲۵ اسفند ۱۳۹۳ بهره‌وری , سبک زندگی بازدید : 86

۷ دلیل برای اینکه بدانید همین الان ترک کردن فیسبوک به نفع شماست

تقریبا ۱۰۰ سال گذشته پیشرفت قابل توجهی در ارتباطات حاصل شده است. از نامه تا تماس تلفنی و از تماس تلفنی تا پیام های متنی، از متن تا تماس ویدیویی و از ویدیو تا شبکه های اجتماعی و …. به دنبال این پیشرفت ها یکی از بزرگترین اختراعات قرن ۲۱ در سال ۲۰۰۴ بنیان نهاده شد و از آن زمان همانند ویروسی ابتدا در آمریکا و سپس در سرتاسر جهان پخش شد.

هم اکنون فیسبوک در ماه بیش از ۱٫۲۳ میلیارد کاربر فعال دارد. اگرچه هدف اولیه آن گرد هم جمع کردن مردم برای ارتباط با هم بود اما اثر فیسبوک روی رسانه های جمعی بعد از محبوبیت روز افزون آن بسیار موردبحث قرارگرفت. قبلاً خیلی از مضرات فیسبوک ذکر شده است ولی الان وقت آن است که مواردی که واقعاً بهره وری شما را تحت تاثیر قرار می دهند ذکر شوند.

۱- فیسبوک عامل اتلاف وقت است

با حضور در فیسبوک و خواندن مطالب خبری شاید خیلی از زمانی که برای دیدن رویدادها و موارد به اشتراک گذاشته شده زندگی دیگران صرف می کنید، آگاه نباشید. این یک احساس بیمارگونه است که بعضی از افراد احساس می کنند باید روی هر پستی که به اشتراک گذاشته شده، پیامی بگذارند یا آنرا لایک کنند. شاید تصور می کنید زمانی را که صرف فیسبوک می کنید به عنوان اوقات فراغت شما تلقی می شود اما باید بدانید که همین زمان را می توانید برای رسیدگی به امور خود، یادگیری موردی جدید و یا انجام کارهای روزانه خود صرف کنید.

۲- فیسبوک می تواند برای کار و فعالیت بی انگیزه تان کند

وقتی می بینید فردی مدام درباره مهمانی که رفته یا دوستانی که ملاقات کرده پست می گذارد شاید از اینکه در قسمت خبری پست شما به اندازه پست آنها جذاب نیست احساس حقارت به شما دست بدهد. به هر حال خیلی بعید به نظر می رسد که هر روز بیرون بروید و یا هر روز کلی از آشنایان خود را ببینید . علاوه براین لحظه به لحظه زندگی تان را به اشتراک گذاشتن خارج از عرف است زیرا باید حریم خصوصی خود را حفظ کنید.

۳- فیسبوک باعث می شود با افراد بی فایده سر و کار داشته باشید

به تعداد دوستانتان در فیسبوک نگاه کنید. چه تعداد از آنها واقعاً دوستان خوبی هستند؟ یا چه تعداد از درخواست های دوستی که داشته اید افرادی است که آنها را می شناسید یا از بستگانتان هستند؟ باید اقرار کنید که افرادی در لیست دوستان فیسبوکتان هست که آنها را نمی شناسید بنابراین نه تنها وقتتان بلکه انرژی تان را هم تلف می کنید.

۴- فیسبوک باعث می شود با اطلاعات غیرمفید سر و کار داشته باشید

خواندن روزنامه و مجله برای اضافه شدن اطلاعات یک موضوع است و مواجه شدن با همان اطلاعات و  نوآوری ها از طریق مطالب به اشتراک گذاشته شده و تکراری مردم موضوع دیگری است. شرط می بندم یکی از چیزهایی که هرگز بعد از خروج از فیسبوک از دست نمی دهید سلفی های دخترها با ژستهای خاص شان و شکلکهای شان است.

۵- فیسبوک به مهارت های ارتباطی شما آسیب می رساند

حقیقتاً، آخرین باری را که درمیان دوستان، بستگان و همکارانتان در زندگی واقعی سپری کردید کی بود؟ به دلیل اینکه رسانه های اجتماعی قرار بوده ارتباطات ما را راحت تر کنند ما ارتباطات واقعی مان را فراموش کرده ایم و بنابراین ناتوانی در برقراری درست ارتباطات به روابطمان در خانه، محل کار یا هر مکان دیگری در دنیای واقعی لطمه زده است.

۶- فیسبوک شما را فریب می دهد که روی پست های خو وقت بگذارید

یکی از بزرگترین مشکلات فیسبوک تاثیر آن روی خلاقیت مردم است. اگر چه که قرار بوده یک شبکه اجتماعی آزاد باشد و به هر کس اجازه بدهد هر آنچه را که می خواهد در آن درج کند اما همین عامل سبب شده است که به سمت جمع آوری لایک های بیشتر گرایش پیدا کنید. برای جمع کردن لایک بیشتر باید روی پست هایی که به اشتراک می گذارید سخت کار کنید و سعی کنید آنها را بامزه، مبتکرانه یا هوشمندانه کنید، درحالیکه می توانید همین زمان را برای انجام کار سودمندتر دیگری بگذارید. نکته اینجاست که لایک های بیشتر برای شما سود خواهد داشت یا برای افراد و شرکت هایی که به دنبال درآمد زایی و تبلیغات هستند؟

۷- فیسبوک همه زندگیتان می شود

استراتژی تجاری فیسبوک کاملا واضح است، مجبورتان می کند زمان بیشتری روی این سایت بگذارید. برخی افراد روی پست هایشان کار می کنند تا بامزه به نظر برسد و به این ترتیب وقتشان را تلف می کنند و برخی دیگر هم تلاش می کنند تا فرد دیگری باشند و درنتیجه از جهان واقعی جدا شده و از شخصیت واقعی خودشان دور می شوند. بهتر است همین زمان و انرژی را برای اینکه خودتان یا حتی نسخه بهتری از خودتان باشید بگذارید. پس چرا آنرا امتحان نمی کنید؟

دلایل بالا به این جهت ارائه شد تا بتوانید احساستان نسبت به فیسبوک را درک کنید و بفهمید تا چه اندازه می تواند زندگی و بهره وری شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین این موارد به شما کمک می کنند تا تصور کنید زندگیتان بدون فیسبوک چگونه خواهد بود. خوب حالا ترک کردن این شبکه اجتماعی محبوب زیاد بد به نظر نمی رسد، نظر شما چیست؟

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *