اگر عزیزان شما از افسردگی رنج می‌برند، این ۲۰ نکته را به خاطر داشته باشید-بخش دوم

۳ خرداد ۱۳۹۴ سبک زندگی , سلامتی بازدید : 48

اگر عزیزان شما از افسردگی رنج می‌برند، این ۲۰ نکته را به خاطر داشته باشید-بخش دوم

۶- آن ها سخت در برابر افسردگی می‌جنگند و به حمایت زیادی نیاز دارند

افراد افسرده، در بزرگ ترین مبارزه ی زندگی خود، به مشوق نیاز دارند. در لحظات تیره‌ی زندگی است که دوستان به فرشته و فرشتگان به نجات‌دهندگان تبدیل می‌شوند. گاهی اوقات در زندگی، با انتخاب این مواجه می‌شوید که نجات‌ دهنده باشید یا زندگی‌ گیرنده. بهتر است که یک نجات‌ دهنده باشید و هدیه‌ی پذیرش، کمک و تشویق را اهدا کنید.

۷- آن ها فرصت خنده و تفریح را دوست دارند

متضاد افسردگی چیست؟ شیدایی! این پدیده‌ای اثبات شده است که خنده برای روح و روان مفید است. افراد افسرده به همین طریق عمل می‌کنند. همیشه دوست دارم آن قسمت از «جری سین‌فلد» را به خاطر بیاورم که جری، دوستی بیمار در بیمارستان دارد و سعی داشت که او اخم‌هایش را باز کند و باعث شود که بخندد.

۸- آن ها نسبت به احساسات و اعمال افراد حساس هستند

افراد افسرده در واقع بسیار به مسائل اهمیت می‌دهند. آن ها به احساس شما، دید شما نسبت به آن ها، دید شما نسبت به خودتان و نیاز دیگران اهمیت می‌دهند. شاید به این خاطر است که خیلی حواسشان به همه چیز جمع است. از جمله افرادی که دیده‌ام بسیار نسبت به همه چیز اهمیت می‌دهد، آن هایی هستند که از نوعی افسردگی رنج می‌برند. اجازه بدهید آن چه نیاز دارید و ندارید را بدانند. برای آن هایی که محترم، شفاف و با ملاحضه هستند، مرزی قایل شوید. همچنین از خواسته‌ها و نیازهای ایشان بپرسید و بگذارید از آن چه که می‌توانید ارائه دهید و آن چه که نمی‌توانید، آگاه باشند. هیچ چیز بهتر از یک رابطه‌ی دقیق و مبتنی بر ارتباطات و مرزهای سالم نیست.

۹- باید با آن ها با احترام برخورد شود

افسردگی نوعی ننگ محسوب می‌شود و این خود فرد افسرده نیست که دست به ننگی زده باشد، بلکه جامعه است. شاید یک بار گفتن این، کافی نباشد. کاهش این ننگ، به کاهش اثرات اجتماعی افسردگی کمک خواهد کرد. احترام، بیشتر از این که یک عمل باشد، یک ارزش است. اگر یک عمل بود، ترجیح می‌دادم هزینه ی آن را پرداخت کنم تا این که انتظار آن را داشته و چیزی دریافت نکنم. احترام یعنی نگاهی به فراتر از فرد افسرده انداختن و دیدن خود فرد. افسردگی می‌تواند بسیاری از دیگر کیفیات قابل توجه مثبت و صادقانه‌ی فرد را به زیر نقاب ببرد. اجازه ندهید افسردگی به شما و عزیزانتان دروغ بگوید. از آن چه که در ابتدا نمی‌بینید، با جست و جوی خوبی‌های افرادی که از این بیماری سخت رنج می‌برند، تجلیل کنید.

۱۰- با آن ها باید مثل هر شخص دیگری رفتار شود

جای هیچ نگرانی نیست. به امور خود برسید و تصور کنید که عزیز افسرده‌ی شما، فردی ۱۰۰% سالم است. گاهی اوقات تنها همین زندگی روزمره، اما به شکل یک برنامه ی روزانه ی قابل پیش‌بینی و هدفمند، می‌تواند افسردگی را بهبود ببخشد و درمانی برای آن باشد.

۱۱- آن ها استعدادها و علایقی دارند

همه‌ی ما استعدادها و علایقی و در کنار آن ها معایبی نیز داریم. بی شک عزیزان افسرده‌ی شما نیز دوست دارند کاری انجام دهند. باید حدس بزنید که آن ها به چه کاری علاقه مندند. شاید واقعا بتوانند آن را به خوبی انجام دهند. اگر می‌دانید کار مورد علاقه ی آن ها چیست، پس درست در مرحله ی بعد قرار دارید. آن را پیدا کنید. به آن ها کمک کنید تا علاقه ی واقعی خود را بیابند. راهی برای رشد آن علاقه پیدا کنید، آن را توسعه و صیقل بدهید و در نهایت هویت منفی ناشی از جنگ با افسردگی را از آن ها پاک کنید.

۱۲- آن ها کاملاً قادر به دریافت و ابراز عشق هستند

هر انسانی روی این کره‌ی خاکی، قادر به دریافت و ابراز عشق می‌باشد. می‌توانید حدس بزنید! عزیزان افسرده‌ی شما اصلاً متفاوت نیستند. به آن ها عشق بورزید. قطعاً عشق نیز دریافت خواهید کرد. همان گونه با افراد برخورد کنید که دوست دارید با شما برخورد شود. این قوانین و مقررات می‌تواند همچنان ادامه داشته باشد. مهم نیست که فردی در حال مبارزه با افسردگی باشد، کمیت و کیفیت عشق تغییری نمی‌کند، بلکه هنوز وجود دارد. به آن دست بیابید. اگر به خود نیز عشق بدهید، بیش از آن چه که فکر می‌کردید، عشق خواهید یافت. در روزنه‌های کوچک مهلت برای بهبود علائم افسردگی، می‌تواند قسمت‌های جالبی از لذت، خنده، صمیمیت و همدلی وجود داشته باشد. اگر که باید برای ظهور آن ها صبر کنید، پس صبور باشید. سپس به این واقعیت فکر کنید که هر صحنه‌ای از فیلم شما، بهترین نخواهد بود.

۱۳- آن ها خیلی دوست دارند که بدانند زندگی چه طور کار می‌کند

افرادی که با افسردگی مبارزه می کنند، در جست و جوی راهی برای تسکین افسردگی خود هستند. تعجب نکنید اگر ایشان مطالعه‌گر و یا فراگیر حریصی هستند. تعجب نکنید اگر ایشان سوال‌هایی پرسیدند که نمی‌توان به سرعت به آن ها پاسخ داد. بسیاری از رهبران و پیشگامان جهان، از سوی تحلیل، تفکر، عقاید و باورهایی عمیق و البته ریشه‌دار، هدایت شده‌اند. چه بینشی! افسردگی یک ناتوانی نیست، بلکه نوعی توانایی است که پتانسیل افسرده کردن دارد! هیچ کس نه می‌تواند تمام سوال‌های زندگی را پاسخ دهد، نه می‌تواند تمام نابرابری ها را حل کند. گاهی اوقات، تنها این که بگذاریم سوالی پرسیده شود، کافی است.

۱۴- آن ها برای شکست در برابر افسردگی برنامه نمی‌ریزند

مبارزه با افسردگی ممکن است تمام عمر به طول بیانجامد، یا این که در لحظه‌ای به اتمام رسد. با این وجود، مبارزه چیزی است که باید برنده داشته باشد. همیشه سوال این است: چه زمان این افسردگی از بین می‌رود و چه طور می‌توانم این امر را به تعجیل بیاندازم؟ برنامه، پیروزی در برابر افسردگی است، نه باختن و داشتن یک زندگی که در آن مدام به خود ترحم کنیم. بسیار مهم است به خاطر داشته باشیم که افسردگی قابل درمان است و مراجع بسیاری وجود دارد که می‌تواند به فرد کمک کنند. یکی از اولین مراحلِ مبارزه با افسردگی، اذعان به وجود افسردگی است. در بسیاری اوقات، فردی که وجود افسردگی را رد می‌کند، انرژی بسیار زیادی صرف می کند تا آن را پنهان کند  و یا با یل خود با آن کنار بیاید.

اگر عزیزان شما از افسردگی رنج می‌برند، این ۲۰ نکته را به خاطر داشته باشید-بخش اول

اگر عزیزان شما از افسردگی رنج می‌برند، این ۲۰ نکته را به خاطر داشته باشید-بخش سوم

کلمات کلیدی : , , , , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *