۱۱ نکته پیرامون آموزش استفاده از دستشویی به کودکان

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ خانواده , سبک زندگی بازدید : 52

۱۱ نکته پیرامون آموزش استفاده از دستشویی به کودکان

آموزش استفاده از دستشویی، واژه ای است که امید و ترس را به قلب پدر و مادر یک کودک نو پا وارد می‌کند. این موضوع هم هیجان‌ انگیز است (بدون پوشک!) و هم دلهره آور (بدون پوشک ؟). اما این دورانی است که هر کودک و والدین او، آن را می‌گذرانند. مطمئناً، نتیجه ی نهایی ارزان‌ تر و آسان‌ تر است اما چگونه به راحتی می توان به آن دست یافت؟ هر پدر و مادری که آن را گذرانده باشد به شما خواهد گفت که این مرحله از آموزش گاهی آسان است و گاهی به یک چالش سخت تبدیل می شود، اما هر چه که باشد کودک ارزش آن را دارد.

مطمئناً، آموزش استفاده از دستشویی برای هر بچه‌ای بسته به این که دختر یا پسر است، زود شروع شده باشد یا نه و تمام عوامل دیگر، متفاوت است. اما برای بسیاری از والدین، روند بسیار مشابه است: ما در طول این راه نیز از احساسات مشابهی از جمله سرخوردگی، خشم و مهربانی باید استفاده کنیم. در این جا به مواردی در خصوص آموزش استفاده از دستشویی که اکثر والدین آن را تجربه کرده‌اند، اشاره شده است:

۱- تصمیم

آیا کودک آماده است؟ تا کنون شما برای کودک خود پوشک می خریده اید، مدام مراقب تمیزی او بوده اید و هر چند ساعت یک بار، پوشک او تعویض می نموده اید. اما حالا باید تصمیم بگیرید که آیا کودک شما به اندازه ای رسیده است که بتواند مراقب دستشویی کردن خودش باشد؟ آیا او به اندازه ی کافی بزرگ شده است تا پوشک نشود؟ تصمیم با شما است. لطفا در این مرحله، مانند برخی از والدین نباشید که در هر تصمیم گیری مهمی، وارد هیجانات شدید و کمی غیر منطقی می شوند. آن ها برای واگذاری هر مسئو لیتی به کودک، مخالف هستند و می گویند: “آه خدای من، او فقط یک بچه است!”. به یاد داشته باشید که کودکان خیلی زود بزرگ می شوند. آن ها دیروز به دنیا آمدند و فردا به دانشگاه خواهند رفت!

۲- شروع

آموزش شروع می شود. هیچ چیز برای ترسیدن و نگرانی شما وجود ندارد. شما به آسانی می توانید در هر فضایی از خانه، پاداش‌هایی را برای کودکتان ذخیره کنید تا پس از هر بار استفاده از دستشویی، به کودک خود هدیه بدهید و او را در این بازی هیجان انگیز درگیر کنید.

۳- سردرگمی

گاهی ممکن است گیج شوید. با خود می گویید: “چرا همه چیز از مسیر خارج شده است؟” فرزند شما به هیچ پیشرفتی نرسیده است، در حالی که کتاب یا مقاله های متعدد می‌گویند که او باید تاکنون کاری انجام می‌داد. او بر روی صندلی دستشویی خود، ۳۰ دقیقه می نشیند، اما دستشویی نمی کند. او می‌ایستد و کف زمین ادرار می‌کند. حتی گاهی ممکن است او دستشویی خود را نگه دارد و زمانی که او را پوشک کردید، در آن دستشویی کند. چرا هیچ چیزی طبقه نقشه پیش نمی‌رود؟

۴- خشم

صادقانه به شما می گویم که این کار، بیش از حد سخت و طاقت فرسا است. ممکن است به خاطر او مجبور شوید در خانه ی خود به مدت چندین روز حبس شوید. بنابراین کاملا طبیعی است که گاهی عصبانی شوید و نسبت به همه چیز خشونت پیشه کنید. شاید شما کودک خود را با آب، آبمیوه، بستنی یخی و یا صدها چیزی که او دوست دارد، به دستشویی رفتن ترغیب کنید و با او بازی کنید، اما به یاد داشته باشید که این شیوه ممکن است خیلی زود جواب ندهد. اگر آن چیزی که می خواستید را مشاهده نکردید و او روی زمین یا فرش دستشویی کرد، سعی کنید تا اعصاب خود را کنترل کنید و با مهربانی با او رفتار کنید. او هنوز خیلی کوچک است.

۵- رفعت و مهربانی

“آه خدای من! او این کار را کرد! او تشخیص داد که باید خودش را کنترل کند. خودش به سمت دستشویی رفت و در آن جا دستشویی کرد. در سرویس بهداشتی!؟ شگفت انگیز است”. بی تردید زمانی که شما به مرحله ای برسید که این جملات را با خود بگویید، پیروز شده اید. در این شرایط مانند این است که شما به قله ی اورست صعود کرده اید، برنده ی قرعه‌ کشی شده اید و یا پول زیادی به دست آورده‌اید. حتی شاید معتقد باشید که احساس خیلی بهتری دارید. شما با والدینتان تماس می‌گیرید و به آن ها می گویید که شما و فرزندتان پیروز شده اید.

۶- ناامیدی

شما به سرعت می‌فهمید که یک بار استفاده ی موفقیت‌آمیز از دستشویی، یک کودک را آموزش دیده نمی‌سازد. اگر او یک بار قادر به انجام بود، باید قادر به انجام دوباره ی آن نیز باشد. این روند به احتمال زیاد برای شما خسته کننده است؟ این یک آموزش دائمی است. باید صبر داشته باشید تا به هدفتان برسید. سال‌های تلاش برای خوشبختی کودکتان از همین الان شروع شده است.

۷- ترس

خستگی، عصبانیت، مراقبت و توجه زیاد، ممکن است در وجود شما ترس راه بیاندازد. باعث شود که شما سوالات متفاوتی از خود بپرسید. با خود بگویید که آیا این موضوع، به پایان می رسد؟ این مسأله در حال حاضر به مشکل اصلی زندگی شما تبدیل شده است. شاید شما تا به حال قادر به ترک خانه بدون این که کودکتان را پوشک کنید، نبوده‌اید؟ این شرایط برای شما مطمئنا دلهره آور خواهد بود و بدون شک شما به این نیز فکر می کنید که «آیا نوزاد بعدی شما، دستشویی رفتن را به راحتی یاد می‌گیرد تا شما مجبور نباشید که چنین آموزش سختی را بر عهده بگیرید؟»

۸- تحمل استرس و فشار عصبی زیاد

شاید شما بخواهید فقط برای مدتی به پوشک برگردید. فقط برای استراحت. هر کسی به استراحت نیاز دارد. بچه ی شما نیز می‌تواند فشار کمتری به شما وارد کند، زمین شما می‌تواند بیشتر تمیز بماند و اعصاب شما نیز می تواند استرس کمتری را تحمل کند و آرامش بیشتری داشته باشید. اما بهتر است بدانید که اگر به پوشک برگردید، آن مقدار پیشرفت کمی که در حال حاضر به دست آورده اید را از دست خواهید داد. این کار فقط باعث می‌شود تا این فرآیند، بسیار طولانی‌تر شود. اگر شما این کار را بکنید، به کودکتان این پیام را ارسال می‌کنید که برگشت به پوشک یک گزینه است. با این کار به او در کودکی یاد می دهید که او می‌تواند تیم بسکتبال و یا درس خود را ترک کند و هیچ عواقبی هم برای آن وجود نخواهد داشت؟

۹- رشوه

شما از هر کار امیدوار‌ کننده‌ای که فکر می‌کنید بچه‌ تان را به دستشویی رفتن تشویق می‌کند، استفاده می کنید. ممکن است مجبور شوید که برای او هدیه های زیادی بخرید و حتی برای تشویقش از دیگران نیز کمک بگیرید. شاید گاهی فکر کنید که دارید به او رشوه می دهید، اما اصلا این طور نیست. کودک شما باید برای انجام کارهای خوب، پاداش بگیرد. این گونه او یاد می گیرد که کارهای خوب را بیشتر انجام دهد و به سمت انجام آن ها ترغیب می شود.

۱۰- امید

ناگهان یک پیشرفت به وجود می‌آید. همه چیز کامل نیست، اما او شروع به پیشرفت می‌کند. برای اولین بار از زمانی که این پروسه را آغاز کرده‌اید، شما در واقع به خودتان اجازه ی امیدواری داده‌اید. بله، این اتفاق خواهد افتاد. شاید امروز و فردا نه، اما بدون شک موفقیت در پایان این تونل در انتظار شما و کودک دلبندتان است. به یاد داشته باشید که این آموزش، یک عمل یک باره نیست، بلکه یک پروسه است. پروسه‌ ای که شما دو نفر با هم آن را به انجام می‌رسانید.

۱۱- پذیرش

فراموش نکنید که این یک آموزش است. گاهی اوقات ممکن است او از دستشویی استفاده کند و گاهی اوقات این کار را انجام ندهد. اگر او در شلوار خود دستشویی کرد، با قاطعیت اما بدون خشونت او را متوجه کار اشتباهش بکنید. اما اگر آن را در دستشویی انجام داد، او را تشویق کنید و به او بفهمانید که کار درستی کرده است. او قصد ندارد همه ی آموزش را یک روزه یاد بگیرد، اما با کمک و تشویق شما، آن را کشف می‌کند. به زودی، خانواده ی شما یک بچه ی بزرگ خواهد داشت.

کلمات کلیدی : , , , , , ,
:: دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *